Solanaceae familyası üyesi bitkilerden izole edilen pgpr özelliğine sahip bakterilerin izolasyonu ve tanımlanması
Isolation and identification of bacteria with pgpr characteristics isolated from solanaceae family member plants
- Tez No: 973159
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZ Bu çalışma, Solanaceae familyasından izole edilen PGPR (Bitki Büyümesini Teşvik Edici Rizobakteri) özelliklerine sahip bakterilerin, marul (Lactuca sativa L.) bitkisi üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çukurova Üniversitesi kampüsü içerisinden farklı lokasyonlardan alınan Solanaceae familyasına ait bitkilerin rizosfer bölgelerinden izole edilen bakteriler, MALDI-TOF MS yöntemiyle tanımlanmış ve bu izolatlar arasından Kosakonia cowanii türü seçilerek deneysel çalışmalarda kullanılmıştır. Araştırmada, altı farklı grup oluşturulmuştur: 1. grup kontrol, 2. grup 20-20-20 NPK gübresi, 3. grup P+K+Bakteri uygulaması, 4. grup gübresiz daldırma yöntemi, 5. grup 300 mL bakteri uygulaması ve 6. grup 600 mL bakteri uygulamasıdır. Çalışma süresince SPAD, klorofil, şeker (fruktoz, glikoz, sükroz), toplam fenol, antioksidan aktivite, organik asitler (sitrik asit, D-malik asit, süksinik asit), kök uzunluğu, toplam ağırlık ve yaprak sayısı gibi parametreler incelenmiştir. Elde edilen bulgular, PGPR özellikli Kosakonia cowanii uygulamasının, marul bitkilerinin büyüme ve metabolik aktiviteleri üzerinde olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Özellikle 300 mL dozunda yapılan bakterili uygulama, kök uzunluğu, toplam ağırlık, SPAD değeri ve şeker içeriği gibi parametrelerde kontrol grubuna ve ticari gübre uygulamalarına kıyasla en yüksek değerleri sağlamıştır (p<0.05). Organik asit analizlerinde, D-malik asit ve süksinik asit içeriklerinin bakterili gruplarda anlamlı şekilde arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, 600 mL bakterili grupta toplam fenol içeriği ve antioksidan aktivite en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, Kosakonia cowanii türünün marul bitkisi üzerindeki büyüme teşvik edici etkilerini açıkça ortaya koymuş ve bu bakterinin tarımsal uygulamalarda biyogübre olarak kullanılma potansiyelini göstermiştir. Bu bağlamda, farklı bitki türleri ve tarla koşullarında yapılacak ek araştırmalarla PGPR bakterilerinin etkinliği daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of bacteria with PGPR (Plant Growth Promoting Rhizobacteria) properties isolated from the Solanaceae family on lettuce (Lactuca sativa L.) plants. Bacteria isolated from the rhizosphere regions of plants belonging to the Solanaceae family, collected from different locations within the Çukurova University campus, were identified using the MALDI- TOF MS method. Among these isolates, the species K. cowanii was selected for experimental studies. Six different groups were formed in the research: 1. control group, 2. 20-20-20 NPK fertilizer group, 3. P+K+Bacteria application group, 4. fertilizer-free immersion method group, 5. 300 mL bacteria application group, and 6. 600 mL bacteria application group. Throughout the study, parameters such as SPAD, chlorophyll, sugar (fructose, glucose, sucrose), total phenol, antioxidant activity, organic acids (citric acid, D-malic acid, succinic acid), root length, total weight, and leaf number were examined. The findings revealed that the application of K. cowanii with PGPR properties had positive effects on the growth and metabolic activities of lettuce plants. Especially the application with a 300 mL dose provided the highest values in parameters such as root length, total weight, SPAD value, and sugar content compared to the control group and commercial fertilizer applications (p<0.05). In organic acid analyses, it was determined that D-malic acid and succinic acid contents significantly increased in the bacterial groups. Moreover, the highest levels of total phenol content and antioxidant activity were reached in the 600 mL bacterial group. In conclusion, this study clearly demonstrated the growth-promoting effects of the species K. cowanii on lettuce plants and showed the potential of this bacterium to be used as a biofertilizer in agricultural applications. In this context, the effectiveness of PGPR bacteria can be evaluated more comprehensively with further research to be conducted on different plant species and field conditions.