Karbon yakalama ve depolama ile petrol geri kazanımı teknolojilerinin birlikte uygulanmasının fizibilitesi
Feasibility of co-application of carbon capture and storage and oil recovery technologies
- Tez No: 738403
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Küresel ısınma, karbondioksit ve diğer ısıyı tutan gazların atmosferde artmasıyla sera gazlarının neden olduğu ortalama sıcaklıkların artması sonucu dünya ikliminin değişikliğe uğramasıdır. Kömür başta olmak üzere birçok fosil yakıtın güç santrallerinde yakılması, atmosferdeki karbondioksit oranının artmasına yol açmaktadır. Karbon yakalama ve depolama (CCS) teknolojileri, yakıt dönüşümünde, endüstride ve enerji üretiminde büyük ölçekli fosil yakıt kullanımından kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmak için verimli bir teknolojidir. CCS uygulamaları ile karbon yakalanabilmekte, depolanabilmekte ve petrol ve metan üretimi gibi birçok alanda kullanılabilmektedir. Enerji verimliliği, ormansızlaşmanın önlenmesi ve yenilenebilir enerji çalışmalarının yanı sıra CCS teknolojisinin daha geniş alanlara uyarlanması, petrol geri kazanımı (EOR) ve CCS teknolojilerinin bir arada değerlendirilmesi küresel ısınma ve çevre kirliliğini önleme açısından oldukça fayda sağlamaktadır. Bu çalışmada, Adana İsken Sugözü ve İskenderun Atlas Termik Santrallerinde kömür enerji yakıtının yakılmasından kaynaklanan karbondioksit emisyonlarının yakalanması ve depolanması teknolojisi EOR teknolojisi ile değerlendirilerek üzerinde bir ön fizibilite çalışması yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda boru hattı için en uygun ulaşım planı bulunarak CO2'nin yakalandığı alan ile depolama alanı arasındaki mesafe tespit edilmiştir. İki santralin toplam CO2 emisyonu dikkate alınmış olup CO2 yakalamak, taşımak ve depolamak üzere toplam maliyet bulunmuştur. Ayrıca CO2'nin depolanması ile üretilebilecek petrol miktarının bir yıl zarfında harcanan maliyeti karşıladığı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Global warming is the change in the world's climate as a result of the increase in average temperatures caused by greenhouse gases with the increase of carbon dioxide and other heat-trapping gases in the atmosphere. The burning of many fossil fuels, especially coal, in power plants leads to an increase in the rate of carbon dioxide in the atmosphere. Carbon capture and storage (CCS) technologies are an efficient technology to reduce greenhouse gas emissions from large-scale fossil fuel use in fuel conversion, industry and power generation. With CCS applications, carbon can be captured, stored and used in many areas such as oil and methane production. In addition to energy efficiency, prevention of deforestation and renewable energy studies, the adaptation of CCS technology to wider areas, the evaluation of oil recovery (EOR) and CCS technologies together provide great benefits in terms of preventing global warming and environmental pollution. In this study, a pre-feasibility study was carried out on the capture and storage technology of carbon dioxide emissions caused by the burning of coal energy fuel in Adana Isken Sugözü and İskenderun Atlas Thermal Power Plants, by evaluating it with EOR technology. As a result of the calculations, the most suitable transportation plan for the pipeline was found and the distance between the area where the CO2 was captured and the storage area was determined. The total CO2 emissions of the two power plants were taken into account and the total cost of capturing, transporting and storing CO2 was found. In addition, the amount of oil that can be produced by storing CO2 has been calculated and it has been determined that it covers the cost spent in a year.