Havuç püresi ilavesinin probiyotik dondurmanın fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri ile Bifidobacterium BB-12'nin canlılığı üzerine etkisi
The effect of the addition of carrot puree on physical, chemical and sensory properties of probiotic ice cream and viability of Bifidobacteium BB-12
  1. Tez No: 738408
  2. Yazar: KÜBRA TAŞBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırmada, havuç püresi (HP) ve probiyotik bakteri (Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12) kombinasyonları ile farklı dondurma çeşitleri üretilmiştir. Böylece; başta çocuklar olmak üzere, her yaş grubunun da severek tüketebileceği, probiyotik özellikte HP ilaveli fonksiyonel dondurmalar üretmek amaçlanmıştır. Yöntem: Probiyotik bakteri (Bifidobacterium BB-12) ve %0, %10, %20 ve %30 havuç püresi ilave edilerek ve probiyotik bakteri ilavesi yapılmadan aynı oranlarda sadece havuç püresi ilaveli olmak üzere, toplamda 8 çeşit dondurma 2 tekerrürlü olarak üretilmiştir. -20°C'de muhafaza edilen dondurmaların fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri depolamanın 1., 15., 30., 45., 60., 75., 90., 105. ve 120. günlerde tespit edilmiştir. Dondurmalarda depolama süresince Bifidobacterium BB-12'nin canlılığı ve en uygun HP oranı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this research, different kinds of ice cream were produced with combinations of carrot puree (CP) and probiotic bacteria Bifidobacterium animalis subsp. lactis. Like this; it is aimed to produce functional ice creams with the addition of CP with probiotic properties that can be consumed by alla ge groups, especially children. Method: A total of 8 types of ice cream were produced with two replications by adding probiotic bacteria (Bifidobacterium BB-12) and 0%, 10%, 20%, and 30% CP, and only carrot puree at the same rates without adding probiotic bacteria. The physical, chemical, microbiological and sensory properties of ice creams stored at -20°C were determined on the 1st, 15th, 30th, 45th, 60th, 75th, 105th and 120th days of storage. The probiotic bacteria viability of the ice creams produced with Bifidobacterium BB-12 during the storage and the optimum ratio of CP were determined.