Futbol hakemlerine uygulanan kor antrenmanının çeviklik ve reaksiyon gelişimine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of core training applied to Football referees on agility and reaction development
- Tez No: 738425
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada 8 hafta boyunca futbol hakemlerinin antrenmanlarına ek olarak haftanın 3 günü yapılan ve belirlenen kor antrenmanların, erkek futbol hakemlerinin çeviklik ve reaksiyon gelişimleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 18-26 yaş aralığında olan Ankara ilinde faal olan erkek futbol hakemleri katılmıştır. Yaş ortalamaları 22,73 yıl (±1,76), vücut ağırlık ortalamaları 76,18 kg (±8,21) ve boy uzunluğu ortalamaları 176,83 cm (±5,01) değerlerindedir. Hakemler çalışma için sayıları eşit ve randomize bir şekilde deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır (deney grubu=15 ve kontrol grubu=15). Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün kor antrenmanları uygulatılmış, kontrol grubunun ise standart antrenman programlarına devam etmeleri sağlanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının, çeviklik ve reaksiyon değerleri 8 haftalık antrenman programı öncesi ve sonrasında olmak üzere iki kez ölçülmüştür. Futbol hakemlerinden elde edilen verilerin aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test değerleri arasındaki farklılığı bulmak için Karışık Ölçümler için ANOVA uygulanmıştır. Anlamlılık değeri (p0,05). Sonuç olarak, yıllık antrenman planlaması oluşturulurken erkek futbol hakemlerinin antrenmanlarının içeriğinde kor antrenmanlarına da yer verilmesi, hakemlerin sezon içerisindeki çeviklik ve reaksiyon performanslarını olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of determined core training, which is done 3 days a week in addition to the training of football referees for 8 weeks, on the agility and reaction development of male football referees. Male football referees active in Ankara, aged between 18-26, participated in the study. Their mean age was 22.73 years (±1.76), their body weight average was 76.18 kg (±8.21), and their average height was 176.83 cm (±5.01). The referees were divided equally and randomly into two groups as experimental and control groups (experimental group=15 and control group=15) for the study. Core training was applied to the experimental group 3 days a week for 8 weeks, while the control group was ensured to continue their standard training programs. The agility and reaction values of the experimental and control groups were measured twice, before and after the 8-week training program. The arithmetic mean and standard deviation values of the data obtained from football referees were calculated. ANOVA for Mixed Measures was applied to find the difference between the pretest and posttest values of the experimental and control groups. It was used as the significance value (p0.05). As a result, it is thought that including core training in the content of the training of male football referees while creating the annual training plan will positively affect the agility and reaction performances of the referees during the season.