Futbol hakemlerinin maruz kaldıkları yıldırma (mobbing) davranışlarının incelenmesi: istanbul il örneği
Evaluation of intimidating behaviors (mobbing) which football referees are exposed to rights: istanbul province example
- Tez No: 468714
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TURGAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde İstanbul ilinde faal olarak görev yapan hakemlere psikolojik yıldırma uygulayan unsurlar ile hakemlerin maruz kaldıkları yıldırma davranışlarının düzeyleri ve bazı demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Hakemlerin yıldırma davranışlarına ne düzeyde maruz kaldıklarını bulmak için Hacıcaferoğlu tarafından geliştiren ''Futbol Hakemlerine Mobbing Ölçeği (FHMÖ)'' den faydalanılmıştır. Birinci bölümde hakemlerin demografik bilgilerini belirleyebilmek için 7 madde yer almış, ikinci bölümde hakemlerin yıldırma davranışlarına maruz kalma düzeylerini belirlemek amacıyla 21 madde yer almıştır. Ölçeğin üçüncü bölümünde ise hakemlere psikolojik yıldırma uygulayanların genellikle kimlerin olduğunu belirleyebilmek amacıyla 12 madde yer almıştır. Araştırmada verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 23 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the factors that apply psychological intimidation to the referees who actively take on a task with the Turkish Football Federation in the city of Istanbuland the level of the intimidation behaviors that the referees suffer from, have been examined in terms of some demographic variables. A general screening model was used in the study. The“Mobbing Scale for Soccer Referees”(MSCR), developed by Hacikayferoglu, was used to find out what level of exposure the referees are to their mobbing behavior. In the first part, 7 items were used to determine the demographic information of the referees. In the second part, 21 items were used to determine the levels of exposure to the refugee behavior. In the third part of the scale, 12 items were included in order to determine the identity of the people who practiced psychological intimidation. SPSS 23 package program was used in the evaluation of the data in the study.