Altmış yaş üstü bireylerde demans ve sağlık okuryazarlığının COVID-19 aşısı yaptırma kararı üzerine etkisi
The effect of dementia and health literacy on the decision to recieve COVİD-19 vaccine in individuals over SİXTY years of age
- Tez No: 738438
- Danışmanlar: DOÇ. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu araştırmada altmış yaş üstü bireylerde demans ve sağlık okuryazarlığının COVID-19 aşısı yaptırma kararı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada Temmuz-2021 ve Haziran-2022 tarihleri arasında Mustafakemalpaşa Sırmalar ve Yalıntaş Aile Sağlığı Merkezinde kayıtlı olan COVID-19 aşısı yaptıran ve yaptırmayan 60 yaş üstü katılımcılar değerlendirilmiştir. En yeni yaşamsal bulgu ölçeği (Newest Vital Sign); Standardize Minimental Test kullanılmıştır. Bulgular: Bu örneklemde 82 kişinin demans olduğu tesbit edildi. Aşı yaptıranlarda bu oran %14 iken aşı yaptırmayanlarda %68'dir.Kontrol grubunda tetanoz aşısı, grip ve zatüre aşısı olan katılımcı oranının vaka grubuna göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p=0,013).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the relationship between dementia and Health literacy in individuals over the age of sixty and the decision not to receive COVID-19 vaccine. Materials and Methods: In the study, participants over 60 years of age who were registered in Mustafakemalpaşa Sırmalar and Yalıntaş Family Health Center between July-2021 and June-2022 and who received and did not receive COVID-19 vaccination were evaluated. The Newest Vital Sign Scale (Newest Vital Sign) and the Standardized Mini mental Test were used. Results: In this sample, 82 people were found to have dementia. While this rate was %14 in those who received the vaccine, it was %68 in those who did not. It was determined that the rate of participants who received tetanus vaccine, flu and pneumonia vaccine was higher in the control group compared to the case group (p=0.013).