COVİD -19 tanısı alan hastalarda kronik dönem etkilerinin değerlendirilmesi
Chronic period in patients diagnosed with COVİD -19 evaluation of impacts
- Tez No: 738465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM GİZLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Aralık 2019'un sonlarında, Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde bir deniz ürünleri pazarında, nedeni bilinmeyen çok sayıda pnömoni hastasının olduğu bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ilk olarak 12 Ocak 2020'de bu şikayetlerin sebebinin yeni tip bir koronavirüs olduğunu (2019-nCoV) açıkladı ve 11 Şubat 2020'de bu yeni virüs SARS-CoV-2 olarak adlandırdı. Hastalardan edinilen numuneler sonucunda, 7 Ocak 2020'de SARS-CoV2'nin tüm genom dizisi, bilim insanları tarafından kısa sürede haritalandırıldı. DSÖ tarafından 11 Şubat 2020'de COVİD-19 olarak adlandırdı ve 11 Mart 2020 de pandemik bir hastalık olarak ilan edildi. Salgının yayılması ve artan vaka çeşitliğiyle birlikte yapılan birçok çalışmanın ortaya koyduğu veriler hastalığın sadece solunum yolunu enfekte etmediğini çoklu organ tutulumu ile birçok komplikasyona yol açtığı saptanmıştır. Yapılan ayrıntılı tetkiklerin ardından hastalığın üst solunum yolu enfeksiyonundan şiddetli pnömoniye, kardiyovasküler sistem, sindirim sistemi, sinir sistemi ve böbrekler dahil olmak üzere birçok organda işlev bozukluğuna neden olduğu gözlenmiştir. Bu bağlamda bu çalışmada Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Acil Servisi'ne ve COVİD-19 Polikliniği'ne, COVİD-19 semptomları ve şüphesi ile başvuran hastaların iyileşme sonrasında gelişen komplikasyonları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In late December 2019, a large number of pneumonia patients of unknown cause were reported at a seafood market in Wuhan, China's Hubei province. The World Health Organization (WHO) first announced on January 12, 2020 that the cause of these complaints was a new type of coronavirus (2019-nCoV), and on February 11, 2020, this new virus was named SARS-CoV-2. As a result of the samples obtained from the patients, on January 7, 2020, the entire genome sequence of SARS-CoV2 was quickly mapped by the scientists. It was named as COVID-19 by WHO on 11 February 2020 and declared a pandemic disease on 11 March 2020. With the spread of the epidemic and the increasing variety of cases, the data revealed by many studies revealed that the disease not only infects the respiratory tract, but also causes many complications with multi-organ involvement. After detailed examinations, it has been observed that the disease causes dysfunction in many organs, from upper respiratory tract infection to severe pneumonia, cardiovascular system, digestive system, nervous system and kidneys. In this context, in this study, the complications that developed after recovery of the patients who applied to the Van Yüzüncü Yıl University Emergency Service and the COVID-19 Outpatient Clinic with the symptoms and suspicion of COVID-19 will be evaluated.