Digitalized local economies in Turkey: The case of Medyascope.tv
Türkiyede dijitalleşen yerel ekonomiler: Medyascope.TV örneği
- Tez No: 738510
- Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER TILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, İnternetin bir kamusal alan olarak, kurumlara göreceli bir özerklik sağladığı ve yeni üretim stratejilerine olanak verdiği hipotezi üzerine şekillenmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Teorik çerçeveyi içeren ilk bölüm; toplumun, kamusal alanın ve medyanın dijitalleşmesi kavramlarını, Amin Ash'in sosyal ekonomi modeli ve Yochai Benkler'ın ağ tabanlı bilgi ekonomisi perspektifi üzerinden ele almaktadır. Türkiyedeki medya ortamındaki sermaye sorunları, tarafsız ve objektif haberciliğin ana akımda yer almasını imkansız hale getirmiştir. Bir çok sosyal medya platformunda yıllar boyunca -alternatif- medya olarak tanımlanan kurumlar ve insiyatifler ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları büyük potansiyel göstermekte iken, bir çoğu ekonomik zorluklar karşısında başarısız olmuşlardır. Bu çerçevede, tezin son bölümü, Medyascope.tv platformunu bir örnek vaka araştırması olarak ve sosyal ekonomi teorilerinin uygulanabilirliği açısından mercek altına almaktadır. Yapılan etnografik araştırma katılımcı gözlem ve Medyascope.tv çalışanları ve yöneticileri ile yapılan derinlemesine mülakat tekniklerini içermektedir. Medyascope.tv, ana akım medyadan göreceli özerklikte yer alan bir örnek olarak incelenmiştir. Bu anlamda kurum, ağ tabanlı organizasyon yapısı ve katılımcı fonlama ile İnternet üzerinden içerik üreten bağımsız bir haber platformu olarak önemli bir örnek teşkil etmektedir. Altı yılın üzerinde etkinlik gösteren kurumun yayınlarını dünyanın farklı yerlerinden bir çok insan takip etmektedir. Aynı zamanda Medyascope.tv, kitlesel fonlama sistemini de Türkiyede ilk kullanan medya kuruluşu konumundadır. Saha çalışması mezo analiz seviyesinde gözlemler ile, Medyascope.tvnin kurumsal yapısını, üretim biçimlerini, işyerindeki hiyerarşi ve işbirliğini, kaynakların dağılımı ve yönetimini, kurum üzerindeki baskıyı ve özerklik seviyelerini ölçmektedir.
Özet (Çeviri)
The research is shaped around the hypothesis that the Internet, as a public sphere, enables new forms of production strategies in relative autonomy. The thesis consists of three sections. First, the theoretical background is built upon the digitalization of society, public sphere and media as well as testing the adaptivity of the social economy model of Amin Ash and incorporating the networked information economy perspective of Yochai Benkler. The cronyism and the lack of funding in Turkeys media environment made it impossible for a neutral and objective view to survive in the mainstream. Many variations of the -alternative- broadcasting platforms are established over the years within social media. While some of them show great potential in different aspects, most of these new mediums failed due to economic challenges. In this framework, the last section focuses Medyascope.tv as a case study to find out if the approach of social economy can be applicable to this empirical case. The ethnographic research includes participant research and in-depth interviews with the personnel of Medyascope.tv. Medyascope.tv is selected as an analytical case, and it is defined as an organization operating with relative autonomy from mainstream media. It provides a clear example of independent online news production, with its ground of operation, participatory funding, and network form of organization. It currently operates for six years with a lot of subscribers and viewers around the world. Medyascope.tv is the pioneer in Turkey that utilize a crowdfunding system. The Fieldwork constitutes of observations on meso level of analysis which covers organizational aspect of the production patterns, workplace hierarchy and co-operation, distribution of resources, as well as the level of autonomy.