Management of COVİD-19 pandemic at an english preparatory school in Turkey: A case study
Türkiye'de bir ingilizce hazırlık okulunda COVİD-19 pandemisinin yönetimi: Bir durum çalışması
  1. Tez No: 833743
  2. Yazar: GAMZE NUR HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Dünya, Kasım 2019'dan itibaren COVID-19 pandemisi olarak adlandırılan beklenmedik bir küresel krizle karşı karşıya kalmıştır ve bu, eğitim kurumları dahil olmak üzere tüm günlük aktiviteleri etkilemeye başlamıştır. Çoğu ülkede, üniversitelerin İngilizce hazırlık okulları da dahil olmak üzere tüm seviyelerde çevrim içi veya karma eğitim uygulamalarına geçilmiştir. Bu kriz, eğitim liderlerinin öğretim ve öğrenme sürecini sürdürebilmek için eğitim uygulamalarını kısa süre içinde çevrim içi bir ortama dönüştürmeleri için kararlar almasını ve değişiklikler yapmasını gerektirmiştir. Bu durum çalışması, Türkiye'deki büyük bir devlet üniversitesinin, Çetin Üniversitesi'nin hazırlık okulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, bu geçişe tanık olan ve süreci yöneten öğretmenlerin ve yöneticilerin gözlemlerini ve görüşlerini yansıtarak, yükseköğretim kurumları için böyle bir kriz tekrar yaşandığında alınabilecek dersler konusunda bazı fikirler ortaya koymaktır. Bu çalışma, tam olarak ERT'ye geçişin nasıl yönetildiğine, yöneticilerin ve öğretmenlerin ne yaşadığına ve bu deneyimlerin olası etkilerine ışık tutmayı amaçlayan yarı yapılandırılmış görüşmeleri kullanan nitel bir çalışmadır. Katılımcılar, idari birim, araştırma ve geliştirme birimi, test ve değerlendirme birimi ve mesleki gelişim birimi gibi okulun farklı birimlerinde görevli yöneticilerdir. Bunlara ek olarak, diğer katılımcılar yalnızca öğretim görevleri olan ve bu ani değişime, alınan kararlara ve etkilerine saf tanıklar olan öğretmenlerdir. Görüşmeler Zoom platformu üzerinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The World has faced an unexpected global crisis starting from November 2019 called COVID- 19 pandemic and it started to affect all daily activities including educational institutions. In most of the countries, there has been a shift to online or hybrid educational practices at all levels including English preparatory schools of universities. This crisis required educational leaders to convert education practices into an online environment by making decisions and applying changes in a short time in order to continue the teaching and learning process. This case study is held at a large state university's preparatory school in Turkey, which is called Çetin University. The purpose of the study is to reflect observations and opinions of the teachers and administrators who have managed the process and witnessed this transition to emergency remote education (ERT) to reveal some lessons to take in terms of leadership and management when such a crisis repeats concerning higher education institutions. It is a qualitative study that employs semi structured interviews aiming to shed light on how exactly transitioning to ERT was managed, what administrators and teachers have experienced and possible implications of these experiences. The participants are administrators in different units of the school such as administrative unit, research and development unit, testing and assessment unit, and professional development unit. In addition to them, the rest of the participants are teachers who have only teaching duties as well as pure witnesses of this instant shift, decisions made and their effects. The interviews have been conducted on the Zoom platform.