Covid-19 pandemi sürecinde suç ve üniversite öğrencilerinin suç algıları: Aydın örneği
Crime and the university students perception of the criminal acts during Covid-19 pandemic: A sample of Aydın
- Tez No: 771398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dünyanın sürekli olarak gelişim ve değişim hâlinde olması, bütün toplumların çeşitli zaman aralıklarıyla yeni dönemlerden geçmesine ve böylece pek çok alanda yeni deneyimler kazanmasına yol açmıştır. Bu eksende içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda bireylerin deneyimlediği en önemli durumlardan birisinin covid-19 pandemi süreci olduğu söylenebilmektedir. Bu süreçte bireyler bir yandan çeşitli deneyimler kazanırken, diğer yandan birçok sorunla baş etmek durumunda kalmışlardır. Bireylerin bu süreçte baş etmek durumunda kaldığı ve çeşitli şekillerini deneyimlediği sorunlardan biri ise, geçmişten günümüze varlığını sürdürmekte olan suç ve suçluluk olgusudur. Suç, insanlık tarihi kadar eski olan; içinde bulunulan dönemin ve toplumsal yapının özelliklerine göre değişiklik gösterebilen sosyolojik bir olgudur. Buradan hareketle suç olgusunun zaman içerisinde toplumun özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösteren bir yapıya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Nitekim covid-19 pandemi sürecinde uygulanan genel önlem politikaları sonucunda günlük hayatımızdaki bazı sıradan davranışların pandemi sürecinde yasaklanması ve suç olarak addedilmesi bu duruma örnek teşkil etmektedir. Dolayısıyla covid-19 pandemi sürecinde uygulanan önlem politikaları sonucunda toplumsal düzen içerisinde meydana gelen gelişmelerin suç olgusu üzerinde de çeşitli etkilerinin olduğu görülmektedir. Ancak suç olgusunu etkileyen ve suç olarak kabul edilen bu davranışlar geçici süreliğine suç niteliği taşımıştır. Sonuç itibariyle, toplumsal hayatın normalleşmesi durumunda bütün bu davranışlar suç olma özelliğini kaybetmiştir. Bunun yanı sıra, pandemi sürecinde suç ekseninde yaşanan gelişmeler bununla sınırlı kalmamış, suç oranlarında suçun türüne göre artış ya da azalma meydana gelmiştir. Covid-19 pandemi sürecinde meydana gelen bu gelişmeler, toplumdaki bütün bireyler üzerinde farklı etkiler bırakırken, gençleri de ciddi şekilde etkilemiştir. Bu temalar ekseninde tezde, üniversite öğrencilerinin suç ve suçluluk durumlarına ilişkin genel görüşleriyle birlikte; covid-19 pandemi sürecinde uygulanan yeni politikalar sonucunda ortaya çıkan ve suç olarak addedilen davranışlara karşı tutumları ve genel itibariyle suç algıları ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda araştırma sonucunda gençlerin suç algısı ile ilgili görüşlerinin nitel temelli ampirik verilere dayalı olarak tartışılması ve üretilen fikirler ile literatüre bir katkı sağlanması hedeflenmiştir. Bu çalışmanın ampirik verileri, nitel veri toplama tekniklerinden biri olan derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde hâlihazırda öğrenim gören 18-28 yaş arasındaki ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri oluşturmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Suç, Covid-19 Pandemi Süreci, Gençlerin Suç Algısı.
Özet (Çeviri)
The fact that the world is in a state of continuous development and change has led all societies to go through new periods at various intervals and thus gain new experiences in many fields. In this axis, it can be said that one of the most critical situations experienced by individuals in the 21st century is the covid-19 pandemic process. In this process, individuals had to deal with many problems while gaining various experiences on the one hand. One of the problems that individuals have to cope with and experience in multiple forms in this process is the phenomenon of crime and delinquency, which has existed from the past to the present. Crime is as old as human history; It is a sociological phenomenon that can vary according to the characteristics of the period and social structure. From this point of view, it is understood that the crime phenomenon has a system that changes over time depending on the characteristics of the society. As a matter of fact, the general precautionary policies implemented during the covid-19 pandemic process, the prohibition of some ordinary behaviors in our daily life during the pandemic process, and the fact that they are considered crimes exemplify this situation. Therefore, it is seen that the developments in the social order as a result of the precautionary policies implemented during the covid-19 pandemic process have various effects on the phenomenon of crime. However, these behaviors, which affect the crime phenomenon and are considered crimes, were accepted as a crime only temporarily. As a result, in the case of the normalization of social life, all these behaviors have lost their criminality. In addition, the developments in the crime axis during the pandemic process were not limited to this; an increase or decrease occurred in crime rates depending on the type of crime. While these developments during the Covid-19 pandemic had different effects on all individuals, they also seriously affected the youth. In line with these themes, along with the general views of university students on crime and delinquency; and attitudes towards the behaviors that emerged as a result of the new policies implemented during the covid-19 pandemic process and which are considered as crimes, and crime perceptions, in general, were tried to be revealed in the thesis. Within this context, as the result of the research it is aimed to discuss the opinions of young people about crime perception based on qualitative-based empirical data and to contribute to the literature with the ideas produced. The empirical data of this study were collected using an in-depth interview technique, one of the qualitative data collection techniques. The research sample consists of associate, undergraduate, and graduate students between the ages of 18-28 who are currently studying at Aydın Adnan Menderes University. KEYWORDS: Crime, The Process of Covid-19 Pandemic, The Youth's Perception of Crime.