Türkiye'de geleneksel çalgıların metotlaşması: Kabak Kemane örneği
Methodization of traditional instruments in Turkey: Kabak Kemane example
- Tez No: 738561
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Modernleşmeyle birlikte yaşamın geneline yayılan sistematik düşünce ve davranış tarzı, müzik ve çalgı eğitiminde kendisini metotlaşma şeklinde göstermiştir. Batıda klasik müzik çalgıları için geliştirilen çalgı metotları, Batılılaşmayla birlikte Türk müziği çalgılarında da kullanılmaya başlanmıştır. Geleneksel Türk Halk Müziğinin yaylı çalgılarından kabak kemane ile ilgili metodik çalışmalar ise yakın tarihte yapılmaya başlanmıştır.“Teke yöresi”halk kültürünün en önemli müziksel unsurlarından biri olan kabak kemane, zamanla kendi kültürel sınırlarını aşarak Türk halk müziğinin bütün yörelerinde yaygın şekilde kullanılan bir unsur halini almıştır. Dolayısıyla kabak kemane çalgısına ve sanatçısına olan ilgi ve ihtiyaç artmış, çalgının eğitimiyle ilgili uygulama ve materyaller önem kazanmıştır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, Türkiye'de geleneksel çalgıların metotlaşması sürecinde yer alan kabak kemane çalgısına ait metotların incelenmesidir. Araştırma, örnek olay deseninin kullanıldığı nitel bir çalışmadır. Çalışmada doküman analizi yönteminden yararlanılarak yayımlanmış kabak kemane metotlarının içeriği yapısal açıdan analiz edilmiştir. Yapılan bu araştırma içerisinde kabak kemane çalgısına yönelik 4 adet metoda ulaşılmıştır. Metotlarda ağırlıkla Batı yaylı çalgı metotlarında kullanılan sistematik ve sembollerin kullanıldığı, metotların tümünün temel seviyeden başladığı, entonasyon çalışmalarıyla ilgili farklı yöntemlere başvurulduğu, metotların tümünde çalgının tarihsel gelişimine yer verildiği ancak çalgının yapısal özellikleri ile ilgili olarak standart bir tanımın oluşmadığı şeklindeki tespitler ulaşılan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The systematic way of thinking and behavior, which spread throughout life with modernization, showed itself in the form of methodization in music and instrument education. Instrument methods developed for classical music instruments in the West began to be used in traditional Turkish music instruments with Westernization. Methodical studies on the kabak kemane, one of the string instruments of traditional Turkish folk music, have been started recently. Kabak kemane, which is one of the most important musical elements of the folk culture of Teke Region, has become a widely used element in all regions of Turkish folk music by overcoming its own cultural boundaries over time. Therefore, the interest and need for the kabak kemane instrument and its artist has increased, and the practices and materials related to the education of the instrument have gained importance. In this context, the aim of the research is to reveal the methodization processes of the kabak kemane instrument and to contribute to the education and development of the instrument. The research is a qualitative study in which case study pattern is used. In the study, the content of the published kabak kemane methods using the document analysis method was analyzed in terms of structure. In this research, 4 methods have been reached for the kabak kemane instrument. Among the results reached are the findings that systematic and symbols used in Western string instrument methods are used in the methods, all of the methods start from the basic level, different methods are used for intonation control, the historical development of the instrument is included in all of them, but there is no standard definition regarding the structural features of the instrument.