Christopher Hitchens'ın ateizm anlayışı
Understanding of atheism of Christopher Hitchens
  1. Tez No: 738586
  2. Yazar: SÜMEYRA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, Yeni Ateizmin en önemli temsilcilerinden biri ve 2011 yılında vefat etmiş olan Christopher Hitchens'ın ateizm anlayışını ele almaktadır. Çalışmamızda Christopher Hitchens'ı seçmemizin en önemli sebebi Hitchens'ın eserlerinin Türkçeye çevrilmemiş olması ve vefat etmesine rağmen düşüncelerinin ve söylemlerinin etkisini sürdürmeye devam etmesidir. Ülkemizde Hitchens'tan bahseden kayda değer bir eser mevcut değildir. Bundan dolayı biz bu çalışmamızda sadece Hitchens'ın ateizm anlayışına değil, onun ateizme yönelmesinin ip uçlarını bulabileceğimiz hayat hikayesine ve ateizm anlayışına yöneltilen eleştirilere de yer verdik. Bu eleştirilerin sadece teist kanattan değil aynı zamanda ateist kanattan da yönlendirildiğini, Hitchens'ın büyük takipçi kitlesine sahip olduğu kadar büyük bir eleştirmen kitlesine de sahip olduğunu belirttik. Tezimizde sırasıyla birinci bölümde Hitchens'ın genel olarak biyografisine yer verdik ve eserlerini tanıttık. Tezimizin asıl kısmını oluşturan ve Hitchens'ın ateizm anlayışını ve dine bakış açısını aktardığımız ikinci bölümde ise Hitchens'ın Tanrı ve din meselelerine yaklaşımını, ateizm savunusunu, agnostisizmi problemli bir görüş olarak tanımlamasını ve ahlaka dair meselelere karşı tutumunu ele alıp değerlendirdik. Tezimizin son bölümünde ise teist ve ateist camia tarafından özelde Hitchens'a genelde ise Yeni Ateizm akımına yöneltilen eleştirileri aktarıp değerlendirmede bulunduk. Amacımız globalleşen dünyada popüler eserleriyle ateizmi savunan ve ülkemizde de tanınmaya başlanan Hitchens'ın genel olarak din ve Tanrı meseleleriyle ilgili görüşlerini ve bu görüşlere yapılan eleştirileri sunmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the understanding of atheism of Christopher Hitchens, one of the most important representatives of the new atheism, who passed away in 2011. The most important reason why we chose Christopher Hitchens in our study, is that even though Hitchens' works were not translated into Turkish and despite his death, his thoughts and discourses continue to have an impact. There is no significant work in our country that mentions Hitchens. Therefore, in this study, we have included not only Hitchens' understanding of atheism, but also his life story, where we can find clues to his tendency to atheism, and the criticisms directed at his understanding of atheism. We stated that these criticisms were directed not only from the theist wing, but also from the atheist wing, and that Hitchens had a large audience of critics as well as a large following. In the first part of our thesis, we have included the general biography of Hitchens and introduced his works. In the second part, which constitutes the main part of our thesis, and we convey Hitchens's understanding of atheism and his perspective on religion, we discussed and evaluated Hitchens' approach to God and religion issues, his defense of atheism, his handling of agnosticism as a problematic view, and his attitude towards moral issues. In the last part of our thesis, we conveyed and evaluated the criticisms directed at Hitchens in particular and against the new atheism movement in general by the theist and atheist community. Our aim is to present the views and criticism of Hitchens, who defended atheism with his popular works in the globalizing world and started to be known in our country, on the issues of religion and God in general.