The Moroccan pupils' attitudes and perceptions for employing Arabic in English classes
Faslı öğrencilerin İngilizce derslerinde Arapça kullanmaya yönelik tutum ve algıları
- Tez No: 738590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURKAY BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mevcut çalışma, Fas bağlamında“Faslıların öğrencilerinin İngilizce L2 dilini öğrenirken Fas Arapçası L1'i kullanma konusundaki tutumları ve algıları”ile ilgili konuyu incelemeyi amaçlamaktadır. Eldeki çalışma projesi, Fas'ta türünün ön araştırması olarak görülüyor. Hedef dilin öğrenilmesinde öğrencilerin ana dillerinin kullanılmasına ilişkin diğer karşıt çalışmalarla birlikte önemli çalışmalar olmuştur, esas olarak önemli bir ekip, İngilizce'yi özel öğrenme ortamı olarak gören Tek Dilli eğitim metodolojisini desteklemekte ve tavsiye etmektedir. Öte yandan, translanguaging yaklaşımı, öğrencilerin L1'inin hedef dil eğitim süreci ile güvenilir bir şekilde iç içe geçebileceğini iddia eder. Ayrıca, çok sayıda önemli pedagojik kaynak, hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından L2 sınıflarında L1'in kullanılmasının etkililiğini ortaya koydu. Bu bağlamda, Fas'ta İngilizce öğreniminde en geçerli olan öğrenme-öğretme yaklaşımını test etmek için çevrimiçi bir anket uygulanmıştır. Bu amaçla araştırmamıza yüz elli (N = 150) 10. sınıf kız ve erkek öğrenci katılmıştır. Anket, sosyal bilimler için istatistik paketi (SPSS) aracılığıyla analiz edildi. Karşılık gelen sonuçlar, katılımcıların çoğunluğunun (%93+), özellikle yeni kelime öbeklerini ve dilbilgisi yapılarını açıklamak, geri bildirim sağlamak, sınıf disiplini sağlamak, ikinci dil öğrencilerinin ulusal ve kültürel kimliklerini güçlendirmek gibi çeşitli nedenlerle İngilizce öğrenirken Arapça kullanmak için aşırı güçlü olduklarını gösterdi. , ve zamandan tasarruf etmek için. Bulgularımız, dil ötesi öğretim yaklaşımının İngilizce dilinin öğrenilme şekli üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle, çabamız, esas olarak Fas bağlamında yeni bir bakış açısıyla translanguaging yaklaşımının değerlendirilmesi yoluyla mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study seeks to inspect the subject matter regarding“the Moroccan's pupils' attitudes and perceptions for employing Arabic in learning English”in the Moroccan context. The study project at hand is viewed to be as the preliminary investigation of its kind in Morocco. There had been significant studies along with other opposite ones regarding employing the pupils' mother tongue in learning the target language mainly a substantial team supports and recommends the Monolingual educational methodology which views English as the exclusive medium of learning. On the other hand, translanguaging approach claims that learners' L1could reliably be intertwined with the target language educational process. Furthermore, a large number of significant pedagogical sources revealed the effectiveness of utilizing L1 in L2 classes by both the pupils and their tutors. In this regards, an online questionnaire was applied to test mainly the learning-teaching approach most applicable in learning English in Morocco. For this purpose, 150 10th grade male and female students partook of our investigation. The survey was analyzed through the statistical package for the social sciences (SPSS). Corresponding outcomes showed that the majority (93+ %) of participants were overpoweringly for using Arabic in learning English for various reasons, chiefly to explain novel vocabulary items and grammatical structures, provide feedback, assert class discipline, boost national and cultural identity of L2 learners, and to save time. Our findings revealed that translanguaging teaching approach has a significant impact on the way English language is learnt. Thus, our endeavor contributes to existing literature, mainly through the evaluation of the translanguaging approach from a novel perspective in the Moroccan context.