The Moroccan Algerian conflict: The case of the international recognition of Moroccan Kingdom's sovereignty over the Western Sahara
Fas Cezayir çatışması: Fas Krallığının Batı Sahra üzerindeki egemenliğinin uluslararası tanınması örneği
- Tez No: 759782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAR VURAL JANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Batı Sahra üzerindeki Fas-Cezayir çatışmasına, on yıllardır kafa karıştıran bir çatışmaya ışık tutuyor. Bu konu sadece Mağrip bölgesinde değil tüm dünyada güvenlik konularında büyük bir endişeye neden oldu. Bu sorunu çözmek için BM ve bazı Avrupa devletleri tarafından pek çok girişimde bulunuldu, ancak sonuç alınamadı. Sorunun karmaşıklığı, 1975'te Batı Sahra'nın İspanya'dan bağımsızlaştırılmasından bu yana, meşru egemenliği ilgilendiren Fas ve Cezayir arasındaki uzun süredir devam eden pozisyon çatışmasından kaynaklanıyor. Sonuç olarak, bu çatışmayı dondurdu. Pek çok Avrupa ve Arap devletinin son zamanlardaki tutarlı ve sürekli kabulleri, Sahrawi halkı için kendi kaderini tayin planının ve Polisario cephesinin bağımsızlığının en büyük destekçisi olan komşu ülke Cezayir için büyük bir hayal kırıklığı yarattı ve olmaya devam ediyor. Buna göre, bu çalışmada Fas'ın diğer devletlerden aldığı desteğin arkasındaki motivasyonların ve çatışmayı çevreleyen çeşitli pozisyonların bir değerlendirmesi olacak ve bu çatışmaya dahil olan taraflar hakkında bir tartışma sağlayacaktır. Bu araştırmanın önemi, davayla ilgili en son güncellemelere dayanarak Batı Sahra'nın kaçınılmaz Faslılığını kanıtlamaya yönelik iddialı girişiminde yatmaktadır. Aynı zamanda, uluslararası tanınmanın sadece bir zaman meselesi olduğunu ve otomatik olarak Fas ile Cezayir arasında sonsuz bir düşmanlık olasılığını işaret ettiğini kanıtlıyor.
Özet (Çeviri)
This study sheds light on the Moroccan-Algerian conflict over Western Sahara that has been a perplexed conflict for decades. This issue has caused a big concern in security matters not only in the Maghreb region but also worldwide. Many attempts were initiated to solve this problem by the UN and some European states, yet, in vain. The issue's complexity derives from the long-lasting clash of positions between Morocco and Algeria that concerns the legitimate sovereignty since the decolonization of Western Sahara from Spain in 1975. Consequently, this has made the conflict frozen. The recent consistent and continuous admissions of many European and Arab states have been and still make an immense frustration and disappointment to the neighboring country, Algeria, the biggest supporter of the self-determination plan for the Sahrawi people, and the independence of the Polisario front. Accordingly, this paper will be an evaluation of the motivations behind the support Morocco has been receiving from other states and the various positions surrounding the conflict and provides a discussion on the parties involved in this conflict. The significance of this research lies in its ambitious attempt to prove the inevitable Moroccaness of the Western Sahara based on the latest updates on the case. It also proves that the international recognition is just a matter of time which automatically signifies the probability of eternal enmity between Morocco and Algeria.