19. yüzyıl ve öncesi batı resim sanatında alegori kullanımının tipik eser örnekleriyle biçim ve içerik açısından irdelenmesi
Examination of the use of allegory in the 19th century and before western painting in terms of form and content with examples of typical works
  1. Tez No: 738608
  2. Yazar: DİLARA KOZ
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ORKUN MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Alegorinin tanımıyla başlanan“19. yüzyıl Ve Öncesi Batı Resim Sanatında Alegori Kullanımının Tipik Eser Örnekleriyle Biçim Ve İçerik Açısından İrdelenmesi”başlıklı bu eser metninde; 19. yüzyıl ve öncesi batı resim sanatında en önemli anlam oluşturma ve ifade araçlarından biri olan alegori; özellikle biçim, anlam ve kapsam bağlamında sanat tarihinden tipik eser örnekleri üzerinden irdelendi. İnsanoğlunun varoluş olgusu üzerinden etkileşimde olduğu insan ve diğer varlıklara, çevresine, doğaya, evrene yüklediği anlamlar sembol, alegori, metafor, mit ve masal olarak ortaya çıkmıştır. Paganizm ile artarak devam eden alegorik ifade biçimi Ortaçağ boyunca devam etmiştir. Ortaçağ resimlerindeki konular incelendiğinde daha çok eğitici ve öğretici nitelikte alegori kullanımı görülmektedir. Bu alegoriler etik, politik ya da kültürel mesajlar taşımaktadır. Rönesans sonrası 20. yüzyıla kadar olan dönemde bir tür olarak dini konulu resimler, resim sanatının en önemli kısmını temsil etmekle birlikte mitolojik konular da çokca görselleştirilmiş, bu çalışmalarda daha etkin bir anlam için alegorinin de kullanıldığı görülmüştür. Rönesans sonrası 20. yüzyıla kadar olan dönemde farklı tür ve temalı resimlerde daha belirgin, dolaylı ya da etkin bir bir anlam oluşturmak için yoğun bir şekilde alegori kullanımı ortaya çıkmıştır. Alegori; ana ifade öğesi ya da olanağı olan kişileştirmeye eklemlenen sembol, metafor ve ima olanaklarının biri, birkaçı ya da hepsi kullanılıp görselleştirilmek sureti ile resim sanatında başvurulan en önemli ifade aracı haline gelmiştir. Ele alınan tarihsel süreçteki sanatçıların tipik alegorik resim örnekleri irdelenerek ve resimlerimde yer alan alegorinin ifade olanakları olan çok katmanlı anlam olgusu ve dolaylı anlatım etkisine değinilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting with the definition of the allegory,“19. In the text of this work titled ”Examination of Allegory Usage in the Western Painting Art of the 19th Century and Before in Terms of Form and Content with Examples of Typical Works"; Allegory, one of the most important means of creating and expressing meaning in western painting art in the 19th century and before; especially in the context of form, meaning and scope, it was examined through examples of typical works from the history of art. The meanings that human beings ascribe to humans and other beings, their environment, nature and the universe, with which they interact through the phenomenon of existence, have emerged as symbols, allegories, metaphors, myths and tales. The allegorical form of expression, which increased with paganism, continued throughout the Middle Ages. When the subjects in the medieval paintings are examined, it is seen that the use of allegory is mostly educational and instructive. These allegories carry ethical, political or cultural messages. In the post-Renaissance period until the 20th century, religious-themed paintings, as a genre, represent the most important part of the art of painting, and mythological subjects were also visualized a lot, and it was seen that allegory was used for a more effective meaning in these works. In the post-Renaissance period until the 20th century, intense use of allegory emerged in order to create a more specific, indirect or effective meaning in paintings of different genres and themes. Allegory; It has become the most important means of expression used in the art of painting by using one, several or all of the symbol, metaphor and allusion possibilities that are added to personification, which is the main expression element or possibility. The study was concluded by examining the typical allegorical painting examples of the artists in the historical process discussed and by referring to the multi-layered meaning phenomenon and indirect expression effect, which are the expression possibilities of allegory in my paintings.