Farklı ana sanat atölye formasyonlarının, ortaöğretim görsel sanatlar dersi, öğrenci kazanımlarına etkileri
Art teachers' studio majors and their effects on art aducation learning outcomes in the middle school curriculum
- Tez No: 738609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada, Resim-İş Eğitimi bölümlerindeki farklı ana sanat dallarından mezun olan öğretmenlerin, ortaöğretim Görsel Sanatlar dersi kazanımlarını karşılamadaki farklılıkları ve bu farklılıkların ortaöğretim öğrencilerine ve kazanımlarına olan etkileri araştırılmıştır. Farklı ana sanat dalı içeriklerinin, öğretmenlerin farklı niteliklerde yetişmesini sağlayıp sağlamadığı ikileminden yola çıkarak, görsel sanatlar öğretmenlerinin sahip olmaları gereken temel uygulama becerilerinin neler olduğu ve bu becerileri hangi ana sanat dallarından kazanılabileceğine dair yanıtlar aranmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde ortaöğretim görsel sanatlar dersine giren öğretmenlere görüşme ve anket uygulamaları yapılmıştır. Araştırmada nitel taramaya dayalı çoklu durum incelemesi yaklaşımı kullanılmıştır. Nitel tarama aracılığıyla, araştırmanın örneklemini oluşturan görsel sanatlar öğretmenlerinin problem durum ile alakalı bakış açıları ve meslekî deneyimlerini ortaya koymaları hedeflenmiştir. Bu bağlamda anket soruları ve yüz yüze görüşme olarak iki farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırma sorularına ilişkin hazırlanmış 30 adet anket sorusu ve yedi adet görüşme sorusu bulunmaktadır. Araştırmanın anket uygulamasına katılan 40, görüşme yapılan 14 görsel sanatlar öğretmeni bulunmaktadır. Anket uygulamasından toplanan veriler sayısal ve yüzde değerleri üzerinden tablolarda gösterilmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca katılımcılar ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler açıklanarak katılımcıların problem durum hakkındaki görüşleri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler ışığında, ortaöğretim görsel sanatlar dersinin uygulama temelli kazanımlarının resim disiplini etrafında şekillendiği çıkarımı yapılmıştır. Yine katılımcıların yanıtlarından yola çıkarak tüm görsel sanatlar öğretmenlerinin sahip olması gereken sanatsal becerilerin Resim Ana Sanat Dalı içeriğinde daha fazla bulunduğu ve öğretmenlerin bu ana sanat dalı etrafında şekillenmiş bir eğitim almaları gerektiği çıkarımına ulaşılmıştır. Ayrıca farklı ana sanat formasyonlarının görsel sanatlar dersinin gerektirdiği temel nitelikleri eşit derecede öğretmenlere sağlayamayacağı fikri ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonunda Resim-İş Eğitimi bölümleri ile görsel sanatlar dersinin içeriklerinin birbirini karşılayamadığı ve görsel sanatlar dersi müfredatı doğrultusunda öğretmen yetiştirmenin gerekliliği vurgulanmıştır. Sonuç olarak görsel sanatlar dersinin öğrenciler için yalnızca kişisel gelişim dersi değil, kendi içerisinde öğrenilmesi gereken teknik bilgi ve kuralları barındırdığı ve öğretmenlerin bu nitelikleri karşılayabilecek becerilerinin olması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates differences of art teachers with various undergraduate studio majors in achieving middle school visual arts class outcomes, and influences of these differences on students and learning outcomes. It could be expected that differences in undergraduate studio major area expertise and backgrounds may yield to differences in art teacher training outcomes and teacher qualifications when they graduate. Therefore, we explored answers to the research questions of what essential art teacher studio qualifications, expertise and skills are necessary in teacher training and which studio majors may provide these necessary qualifications, expertise and skills correspondingly. Based on the study objective, data were collected through interviews and survey questionnaire from the participant art teachers in the 2020-2021 educational school year. The study is structured as a qualitative model and designed as Multiple-Case study based on Descriptive survey research. The study aimed to identify teacher perspectives and experiences about research problem. The data were collected by means two instruments; a survey questionnaire and interviews. The survey questionnaire included 30 items and the interviews included 7 questions. A total number of 40 art teachers responded to survey questionnaires and the interviews were conducted with 14 participants. The data collected through survey questionnaire were tabulated and shown as figures and percentages, then inferences were also made based on both survey answers and qualitative information collected through interviews. The results based on collected data showed that art education course learning outcomes are clustered around drawing and painting studio based outcomes. Participant opinions and collected data also revealed that the skills and artistic competencies required for art teaching are mostly provided in art studio major (painting and drawing) educational objectives and studio practices, comparably more than any other studio major areas. Consequently, more participants reported that it would be beneficial for art education program curriculum that studio education content and practices should be designed based more on a painting and drawing centered construct. In addition, it was inferred that other studio major areas were insufficient in providing necessary qualifications, expertise and skills equally needed for all art teachers. The results revealed that undergraduate art education program curriculum currently in use is limited in corresponding visual arts course curriculum objectives and learning outcomes. Art education program content and curriculum should be modified or re-designed based on National Visual Arts course curriculum objectives and learning outcomes. Lastly, it should be reminded that art course objectives are not solely based on individual self-development but they also enforce specific technical skills, competencies and academic outcomes. Therefore, art teachers need to gain skills and expertise to meet these particular outcomes needed in the art classrooms.