Cumhuriyet döneminde ortaöğretim kurumlarında din öğretimi
The Issue of religous training in Turkey between 1923-1995 has been evuluated
- Tez No: 73869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAFRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu tezde,“1923-1995 yıllan arasında Türkiye'de Din Eğitimi”konusu değerlendirilmiş, devlet eliyle yürütülen din eğitiminin öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Tez, dört bölüm olarak tasarlanmış, konu değişik yönleriyle bu dört bölüm içinde verilmiştir. Konu, araştırma, inceleme, karşılaştırma ve değerlendirme yöntemleriyle ele alınıp sonuçlandırılmıştır. Tez konusu, Milli Eğitim Bakanlığı' nın ortaöğretim kurumlannda verilen Din Öğretimine; * Mart 1 924 tarih ve 430 sayılı“Tevhid-i Tedrisat Kanunu”nun etkileri, * 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu' nun etkileri, * 1982 Anayasasının 24.maddesinin etkileri, * 3797 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'un etkileri çerçevesinde ele alınarak: 1. İmam-Hatip Liselerinin açılması ve gelişimi, 2. İmam-Hatip Liseleri ve diğer ortaöğretim kurumlaıındaki din öğretimi ile ilgili müfredat programlarında ve bunlara bağlı olarak ders kitaplarında meydana gelen değişiklikler, 3. Okullaşma oranında ve öğrenci sayılarında meydana gelen değişiklikler tespit edilmiştir. Öneriler bölümünde bazı aksaklıklar dile getirilmiş, bu aksaklıklar; * Îmam-Hatip Liselerinde Okul Binası ihtiyacı, * Öğretmen ihtiyacı, * Öğrenci durumu, * Müfredat programlarındaki yetersizlikler, olarak belirlenmiştir. Ayrıca İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinin sosyal düzeyini vurgulayan bir anket teze eklenmiştir. Ankette öğrencilerin; * Nüfus bilgileri; * İmam-Hatip Lisesini seçmelerindeki amaçlan, * Okumak istedikleri fakülte, * Meslek seçimindeki eğilimleri, * Diğer okullara bakış açılan, * Diğer okullarda okuyan öğrencilere yönelik görüşleri, * İmam-Hatip Liselerinden beklentileri, * Velilerin öğrenim durumu, * İkamet yerleri * Gelir düzeyi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT In this thesis, the issue of“Religous Training in Turkey between 1923-1995 has been evuluated and if has been aimed to emphasize on the impartance of religirous training carried out bey state. The thesis has been designed as four sections and the issue is given in these four sections with its various dimensions. The subject is examined and concluded though reseureh inspection, comparison ahd evaluation methods. The subject of the theis has been examined within the frame work of: *Effects of ”Combining Educutiem Law“ No:430 dated March 1924, *Effects of National Educotion Basic Law No: 1739. *Effects of Article 24 of 1982 Constitution. ^Effects of Law on Organization and Tasks of Ministry of National Education No:3797, on religions education given in Secondary Schools of Ministry of National Education and it has been determined: 1- Opening and Development of Imum. Preacher igh schools. 2- Changes made in curri calum programs related with religious training in Imam. Preacher High Schoos and other secomlary shools and the changes, made in course books related with them. 3- Chouges came out in school ing ratio and number of students. Iln the suggestions section, some deferts have been expressec and these, defects have been established as follows; * School building requirement at Imam. Preacher high schools. * Requirement for teacher. * Situation of students. * Insufficiencies in cirrculum programs. Furthermore a question naire emphasizing the social level of Imam Preacher. High school students is enclosed to the thesis. Iln this questionnaire the students': ”Identification information. *Their aim m choosing Imam. Preacher High Schools. *The faculty they wont to be aducated. *Their trends in choosing proflession. * Their point of view to other schools, Their view on the students who are being trained in otherschools. Their expectations from Imam Preacher High Schools. *Education status of the guardians. *Their residence places. * Their income lewel have been emphasized.