Türkiye'deki ortaöğretim tarih ders kitaplarında Eskiçağ Tarihi konularının incelenmesi (2000'den günümüze)
Examination of Ancient History subjects in secondary education history textbooks in Turkey (2000 to present)
  1. Tez No: 738742
  2. Yazar: SEVGİ KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı 2000, 2002, 2005, 2008, 2010, 2011, 2013, 2014, 2017, 2018, 2019 ve 2021 yıllarındaki ortaöğretim tarih ders kitaplarındaki Eskiçağ Tarihi konularının ele alınış biçimlerinin incelenmesidir. Bu genel amaç doğrultusunda, tarih ders kitaplarındaki Eskiçağ Tarihi konularının yıllara göre dağılımı, bilimsel içeriğin sunumu, ilgili görseller, bilgi hataları, kullanılan kaynaklar ve kazanımların içerik ile etkinliklerle olan uyumu ele alınmaktadır. Araştırmada nitel araştırma tekniklerinden biri olan doküman analizi yöntemi kullanılmaktadır. Dokümanlardan elde edilen verilerin çözümlenmesinde ise içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmada, günümüzde Eskiçağ Tarihi konularına verilen önemin artarak, tarih ders kitaplarında daha önceki yıllara oranla daha fazla yer verildiği görülmektedir. Bunula birlikte Eskiçağ Tarihi konusunda tarih ders kitaplarında kullanılan kaynak ve görsel miktarı ile çeşitliliğinin de artmakta olduğu, önceki yıllarda görülen bilgi hatalarının da kaldırıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the ways in which ancient subjects are handled in secondary school history textbooks in 2000, 2002, 2005, 2008, 2010, 2011, 2013, 2014, 2017, 2018, 2019 ve 2021. In linet his general purpose, the distribution of Ancient History topics in history textbooks by years, the presentation of scientific content, related visuals, information errors, the sources used and the compatibility of the achievements with the content and activities are discussed. The document analysis method, which is one of the qualitative research techniques, is used in the research. Content analysis method was used to analyze the data obtained from the documents. In the study, it is seen that the importance given to the subjects of Ancient History has increased and it has been given more place in history textbooks compared to previous years. On the other hand, it has been determined that the amount and diversity of sources and images used in history textbooks on the subjects of Ancient History is increasing, and information errors seen in previous years have been remoyed.