Yüksek Müdafaa Meclisinden Milli Güvenlik Kuruluna
From the High Defense Assembly to the National Security Council
- Tez No: 738752
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE FATMA ŞIVGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu tez çalışmasında Yüksek Müdafaa Meclisinden Milli Güvenlik Kuruluna giden süreçte Türkiye'de Milli güvenlik kavramı ve ilgili kurumların gelişim süreci incelenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nde Milli Güvenlikle ilgili görev yapan kurumların tarihsel arka planı incelendiğinde eski Türk ve İslam devletlerinde Şura, Kurultay vb. gibi yapılanmaların günümüze uyarlanmış şekli olduğu görülmektedir. Günümüzdeki Milli Güvenlik Kurulu ve Genel Sekreterlik yapısının ise Yüksek Müdafaa Meclisi'ne dayandığı görülmektedir. Bu tez çalışmasında ayrıca dünyanın çeşitli ülkelerindeki Milli Güvenlik Kurulu benzeri yapılanmalar da ele alınmıştır. Çeşitli ülke örnekleri ile ülkemizde faaliyette bulunan Milli Güvenlik Kurulu'nun benzer ve farklı yanları incelenmiştir. Çalışmamız neticesinde bütün devletlerde olduğu gibi Türkiye'de de kuruluşundan itibaren gerek egemenlik haklarının korunması gerekse de toplumun huzur ve refahını güvence altına almak için olağanüstü durumlarda görev almak üzere çeşitli kurumlar kurulduğu görülmektedir. Bu tarz kurumlar bazen yetki sınırlarını aşarak siyasal yaşama aşırı müdahalelerde bulunmalarına rağmen olağanüstü durumlarda görev alacak yapılanmaların gerekli olduğu da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, In Turkey from Supreme Defense Council to National Security Council in the going process Defense Council in Turkey, The development process of the national security concept and related institutions has been examined.When the historical background of institutions working related National Security in Turkey Republic has been examined, It has been seen that National Security Council is a follow -up of the structures such as Council , Congress etc in old Turkish and Islamic states. It has been seen that The structure of present day National Security Council and General Secretariat is based on Supreme Defense Council. In this thesis, Morover Structures like National Security Council in various countries of the world have been discussed, too. Similar and different aspects of various country samples with National Security Council operating in our country have been examined. As a result of our study, It has been seen that various institutions were established to take part in extraordinary circumstances in order to both protect sovereign rights and guarantee the peace and welfare of society in Turkey as well as all countries since its establishment, too. Although such institutions sometimes intervere in political life too much by beyonding the limits of authority, It has also been seen that structures that will take part in extraordinary situations are necessary.