The struggle for the international recognition of disability rights
Engelli haklarının uluslararası tanınması mücadelesi
  1. Tez No: 738753
  2. Yazar: ELİF ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVA BREMS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Malta (L-Università ta' Malta)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, insan hakları ve engellilik ilişkisini uluslararası bir perspektiften ele almaya çalışacaktır. Çalışmanın amacı, engelli hakları konusunda bugüne kadar yürütülen uluslararası çalışmaları ortaya koymak ve dünya çapında mevcut ve gelecek araçlar hakkında farkındalık yaratmaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, konuyla ilgili kullanılan terminolojiye açıklık getirmeye çalışacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde konuyla ilgili güncel materyaller değerlendirilmektedir. Çalışmanın son bölümü, alanla ilgili uluslararası bir sözleşmenin gerekliliğini tartışmakta ve gelecek sözleşmenin analizi ile sona ermektedir. Çalışma, engellilik kavramını tek bir konuya odaklanmak yerine mümkün olduğunca çok boyutlu olarak yansıtmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study will try to address human rights and disability relation from an international perspective. The aim of the study is to display the international efforts carried out until today on the rights of persons with disabilities and raise awareness of the existing and forthcoming tools worldwide. The study consists of three parts. The first part will try to clarify the terminology used on the issue. The second part of the study evaluates the current materials relevant to the issue. The last part of the study argues the need for an international convention on the area and concludes with the analysis of the forthcoming convention. The study intends to reflect the notion of disability from many dimensions as possible rather than focusing on a single issue.