Yerel siyasal elitin yapısı ve yerel yönetim sorunlarına yaklaşımları üzerine bir araştırma: Kırıkkale örneği
A Research on the structure of local political elite and its aproaches to local government problems: Kırıkkale as an example
- Tez No: 73879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESAT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu tez yerel siyasal elitin yerel yönetim sorunlarına yaklaşımını bir alan araştırması yoluyla belirlemeyi amaç edinmiştir. Bu çalışma temel sorununu dört bölümde ele alıp işlemektedir: Birinci bölümde“yerel yönetimler ve yerel siyasal elit”bağlamında bir kavramsal çerçeve oluşturularak bu çerçevede yerli ve yabancı yazın özetlenmiştir. İkinci bölümde temel sorunun belirlenmesi için yapılacak olan araştırmanın uygulama alanı olan Kırıkkale'nin sosyal ve siyasi yapısı ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde alan araştırmasının analizi yapılmakta ; yerel siyasal elitin genel özellikleri ve yapılan alan araştırmasıyla ilgili bilgilere yer verilmektedir: Dördüncü bölümde yapılan alan araştırması çerçevesinde tezin temel sorunsalı bulgular ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis has aimed at, in the lights of an inquiry, pointing out how the local political elite aproaches local government problems. The study has examined the basic problem in four units. In the first unit establishing, a theorical sheet on local govenment and local political elite, literature has been summarized. In the second unit, the social and political characteristics of Kırıkkale that has been the application area of the inquiry which should be made in order to determine the basic problem, has been observed. The follwing unit has been making an analyse of the inquiry and contains the general characteristics of local political elite and some knowledge concerning the inquiry. In the last unit, basic problem of the thesis has been calculated in the limitations of the inquiry and light of results that has been reached.