Teknoloji ile uzmanlaşma, biçimselleşme ve yerinden yönetim arasındaki ilişkiler
Relations between technology and specialization, formalization and decentralization
  1. Tez No: 73880
  2. Yazar: SİNAN TAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ SARGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu tez çalışması örgütsel teknolojiyle örgüt yapısı arasındaki ilişkileri incelemektedir. Bu amaçla, uzmanlaşma, biçimselleşme ve yerinden yönetim örgütsel yapının ana boyutları olarak ele alınmakta ve örgütsel teknolojiyle olan ilişkileri Spearman'in sıra korelasyon analizi kullanılarak incelenmektedir. Çalışmada, bir ölçek ve üç adet anket kullanılarak 10 adet yerli imalat örgütünde orta ve üst düzey yöneticilerden oluşan toplam 50 kişiyle anket yapılmıştır. Yapılan anketler sonucunda her firmada örgütsel teknoloji, uzmanlaşma, biçimselleşme ve yerinden yönetim değişkenleri hakkında veriler elde edilmiştir. Toplanan veriler, Spearman'in sıra korelasyon analizi kullanılarak istatistiki açıdan değerlendirilmiş ve tez çalışmasının varsayımları test edilmiştir. Birinci varsayım örgütlerde teknolojik karmaşıklık arttıkça uzmanlaşmanın da artacağı, ikinci varsayım, örgütlerde teknolojik karmaşıklık arttıkça biçimselleşmenin de artacağı, üçüncü varsayım ise, örgütlerde teknolojik karmaşıklık arttıkça yerinden yönetimin de artacağı beklentisini içermektedir. Elde edilen verilere dayandırılan bulgular, teknoloji ile yapının boyutları olan uzmanlaşma, biçimselleşme ve yerinden yönetim arasında istatistiki açıdan % 5 güven aralığında, belirgin ve pozitif bir ilişki olduğu sonucunu vermektedir. Bu bulgular varsayımlarla aynı doğrultuda olduğundan varsayımlar kabul edilmekte, ancak bu incelemenin kısıtlayıcıları da gözardı edilmemektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This thesis study investigates the relationship between organizational technology and organization structure. For this purpose, specialization, formalization and decentralization are considered as main dimensions of organization structure and their relationship between organizational technology are scrutinized by using Spearman's rank correlation analysis. In the study, questionnaires were applied to middle and upper level managers, totally 50 people, in 10 local manufacturing firms. As the result of performing these questionnaires, data on organizational technology, specialization, formalization and decentralization was obtained for each firm. The data collected was evaluated statistically by using Spearman's rank correlation analysis and the hypothesis of the study are tested. The first hypothesis of the study is in an organization as technical complexity increases, specialization increases, whereas the second one is as technical complexity increases, formalization increases, and finally the third hypothesis is as technical complexity increases, decentralization increases. The findings based on the data obtained reveals that statistically, with 5 % confidence interval, there is a significant and positive relation between technology and specialization, formalization, decentralization which are dimensions of structure. Since these findings are in line with the hypothesis of the study, these hypothesis are accepted, but the limitations of the study are not neglected.