Güney Karadeniz bölgesi'ndeki Symphodus roissali (Labridae) türünün morfometrisi ve büyüme parametrelerinin belirlenmesi
Morphometry and growth parameters of Symphodus roissali (Labridae) in the Southern Black Sea
- Tez No: 738853
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ekosistemlerin etkili yönetilebilmesi için, ekosistemdeki türlerin popülasyon parametrelerinin bilinmesi gereklidir. Popülasyonlar arası çeşitlilik gösterebilen türlerin kıyılarımızdaki mevcut durumlarının belirlenmesi, diğer ekosistemlerle karşılaştırılabilmesi ve gelecekteki durumunun değerlendirilebilmesi için bir temel oluşturması amacıyla yapılan bu tez çalışmasında Güneydoğu Karadeniz kıyılarında bulunan labridae ailesine ait Symphodus roissali (Risso, 1810) türünün bazı biyoekolojik özellikleri araştırılmıştır. Örnekleme Kasım 2020 - Ekim 2021 tarihleri arasında aylık olarak gerçekleştirilmiştir. Toplamda 1240 adet birey örneklenmiş ve boy ortalaması Lort=113.54 mm±0.43 olarak, ağırlık ortalaması Wort=25.23 g±0.31 olarak hesaplanmıştır. Farklı boy gruplarından örneklenen 112 bireyde ise morfometrik ölçümler yapılmıştır. Türün yaşı sagittal otolitten belirlenmiş ve %45.2'sinin 1 yaşında olduğu, bu yaş grubunda ortalama boy 98.77 mm±1.42, ortalama ağırlık ise 14.72 g±0.63 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to manage ecosystems effectively, it is necessary to know the population parameters of the species in the ecosystem. In this thesis, which was conducted to determine the current situation of Symphodus roissali (Risso, 1810) on Black Sea coasts, to compare it with other ecosystems and to evaluate its future situation, some bioecological features of S. roissali on the Southeastern Black Sea coast were investigated. Sampling was carried out monthly between November 2020 and October 2021. A total of 1240 individuals were sampled, and the total length average was calculated as Lort=113.54 mm±0.43, and the weight average as Wort=25.23 g±0.31. Morphometric measurements were made on 112 individuals sampled from different length groups. The age of the species was determined from the sagittal otolith. Overall individuals 45.2% of them were 1 year old, and the mean of total length in this age group was 98.77 mm±1.42, and the mean weight was calculated as 14.72 g±0.63.