Güç mesafesinin işe yabancılaşmaya etkisi: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of power distance on work alienation: A study on health workers
- Tez No: 738865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, İşletme, Healthcare Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan güç mesafesinin işe yabancılaşma üzerine etkisini sağlık çalışanları üzerinden belirlemektedir. Çalışma nicel araştırma olarak kurgulanmış olup, veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Formun ilk bölümünde katılımcıların demografik özellikleri ile ilgili sorulara yer verilmiştir. İkinci bölümünde Mottaz (1981)'in geliştirdiği“İşe Yabancılaşma Ölçeği”kullanılmıştır. Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği Yumuk (2011) tarafından yapılmıştır. Ölçek güçsüzleşme, anlamsızlaşma, kendine yabancılaşma olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Her boyutta 7 soru yer almakta ve toplam 21 sorudan oluşmaktadır. Formun üçüncü bölümünde Yoo, Donthu ve Lenartowicz (2011:201) tarafından geliştirilen, Saylık (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan, Hofstede'nin ileri sürdüğü kültürel boyutları bireysel seviyede ölçen Bireysel Kültürel Değerler Ölçeği'nin güç mesafesi boyutu kullanıldı. Yapılan analiz sonuçlarına göre güç mesafesi ve işe yabancılaşma arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Katılımcıların güç mesafesi algılarının işe yabancılaşma düzeylerine etkisini belirlemek için yapılan regresyon analizi sonucunda; güç mesafesi algısı işe yabancılaşmayı pozitif yönlü ve anlamlı etkilemektedir. Bulunan sonuçlardan yola çıkarak sağlık çalışanlarının güç mesafesi algısı arttıkça işe karşı da yabancılaşma düzeylerinin arttığı bulunmuştur. Buna göre hastane içerisindeki üst pozisyonda bulunan kişiler çalışanlara karşı mesafe durumunu ayarlamaları önemli bir rol oynamaktadır. Aksi takdirde sağlık hizmetleri gibi insan hayatının söz konusu olduğu kuruluşlarda, çalışanların işe yabancılaşmaları kaçınılmaz olacaktır. Yöneticiler, hastane gibi çalışma ortamının çok yoğun olduğu bir ortamda çalışanları teşvik edecek aktivite vb. uygulamalar ile motive edebilir ve böylelikle çalışanların işe yabancılaşmalarının önüne geçebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of perceived power distance on work alienation through health workers. The study was designed as quantitative research, and a three-part questionnaire was used as a data collection tool. In the first part of the form, questions about the demographic charasteristics of the participants were included. The“Work alienation Scale”developed by Mottaz (1981) was used in the second part. The Turkish validity and reliability were done by Yumuk (2011). The scale consits of three sub-dimensions: powerlessness, meaninglessness and self-enstrangement. There are seven questions in each dimension, consisting of twenty-one questions. In the third part of the form, the power distance dimension of the Individual Cultural Values Scale, which was developed by Yoo, Donthu, and Lenartowicz (2011:201), adapted to Turkish by Saylık (2019), and measures the cultural dimensions put forward by Hofstede at the individual level, was used. As a result of the correlation analysis regarding Work Alienation and Power Distance, there is a positive and significant relationship between the power distance perceptions of the participants and their work alienation. As a result of the regression analysis conducted to determine the effect of the participants' power distance perceptions on their work alienation levels, power distance perception has a positive and significant effect on work alienation. Based on the results, it was found that as the power distance perception of healthcare professionals increased, their level of alienation from work also increased. Accordingly, the people in the upper positions in the hospital play an important role in adjusting the distance against the employees. Otherwise, employees will inevitably be alienated from work in organizations where human life is at stake, such as health services. Managers, in an environment such as a hospital where the working environment is very busy, activities, etc. to, encourage employees can motivate with applications and thus prevent the alienation of employees from work.