Postmenopozal kanaması olan hastalarda transvajinal ultrasonografi ile endometriyumundeğerlendirilmesi ve öntanıların endometriyal histopatoloji sonuçları ile karşılaştırılması
The evaluation of the endometrium with transvaginal ultrasound in thepostmenoposal patients with vaginal bleeding and comparison of theultrasonographic findings with histopathologic analysis
- Tez No: 738864
- Danışmanlar: UZMAN OLCAY AKAY ÇİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırmada postmenopozal kanama şikayeti ile başvuran toplam 52 hastaya transvajinal ultrasonografi yapılmış, probe küretaj sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Postmenopozal kanamalı kadınlarda transvajinal ultrasonografi ile ölçülen endometriyum kalınlığındaki artış ile dilatasyon ve küretaj sonucu bulunan endometriyal patoloji ile arasında korelasyon vardır. Bizim çalışmamızdaki 52 hastanın 5'inde endometriyum karsinomu tespit edilmiştir. Endometriyum karsinomu grubunda ortalama endometriyum kalınlığı transvajinal ultrasonografide 20,6 mm iken patolojik grup kabul edilen endometriyum kanseri ve endometriyal hiperplazi grubunda ortalama endometriyum kalınlıği 15,3 mm, benign grupta ise (Atrofik endometrium, yetersiz materyal, proliferatif/sekretuar endometrium) 4,4 mm. olarak bulunmuştur. Transvjinal ultrasonografi ile endometriyal patolojilerin ayırt edilesinde endometriyum kalınlığı için cutt-off değeri 5 mm olarak alınmıştır. Bu durum patolojik endometriyum saptanmasındaki sensitivitesi %100, spesifitesi %79,4, PPV ise %71, NPV ise 5 mm veya altında bulunan kanamalı kadınlarda kanamanın nedeni olarak endometriyal bir patoloji bulunması riski düşüktür. Sonuç olarak transvajinal ultrasonografi, kanaması olan kadınlarda bir tarama metodu olarak kullanılabilir ve ileri invaziv girişimlere gerek duyan hastaları seçebilir. Ancak sonografik olarak endometriyal benign ve malign lezyonları ayırt etmek mümkün olmadığından postmenopozal kanamalı hastalarda dilatasyon ve küretaj standart diagnostik prosedür olarak yerini korumalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 52 patients who applied with the complaint of postmenopausal bleeding underwent transvaginal ultrasonography and the probe was compared with the curettage results. There is a correlation between the increase in endometrial thickness measured by transvaginal ultrasonography and the endometrial pathology found by dilatation and curettage in postmenopausal women with bleeding. Endometrial carcinoma was detected in 5 of 52 patients in our study. While the mean endometrial thickness was 20.6 mm in the endometrial carcinoma group on transvaginal ultrasonography, the mean endometrial thickness was 15.3 mm in the endometrial cancer and endometrial hyperplasia group, and 4.4 mm in the benign group (Atrophic endometrium, insufficient material, proliferative/secretory endometrium) was found as The cutt-off value for endometrial thickness was taken as 5 mm in distinguishing endometrial pathologies by transvginal ultrasonography. In this situation, the risk of finding an endometrial pathology as the cause of bleeding is low in women with 100% sensitivity, 79.4% specificity, 71% PPV, and 5 mm or less NPV in detecting pathological endometrium. In conclusion, transvaginal ultrasonography can be used as a screening method in women with bleeding and may select patients who need further invasive procedures. However, since it is not possible to distinguish between benign and malignant endometrial lesions sonographically, dilatation and curettage should remain the standard diagnostic procedure in patients with postmenopausal bleeding.