Konuşma stratejilerinin öğretiminin konuşma başarımına ve konuşmanın duyuşsal niteliklerine etkisi
The effect of teaching speaking strategies on speaking performance and affective qualities of speaking
  1. Tez No: 738880
  2. Yazar: SEÇİL SİMGE UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN HAMZADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Araştırmanın amacı konuşma stratejilerinin öğretiminin konuşma başarımına ve konuşmanın duyuşsal niteliklerine etkisini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde Hatay ili, Hassa ilçesindeki Ardıçlı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Yatılı Bölge Ortaokulunda 8. sınıfta öğrenim gören 19 kontrol ve 19 deney grubu öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada kontrol gruplu ön test-son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları konuşma değerlendirme formu, ortaokul öğrencileri için konuşma kaygısı ölçeği, ortaokul öğrencileri için konuşma becerisi tutum ölçeği ve konuşma özyeterlik ölçeğidir. Araştırmada konuşma stratejileri belirlenmiş, bu stratejiler kuramsal bilgi aktarımına ve uygulamaya dönük etkinliklerle öğrencilere kazandırılmaya çalışılmıştır. Öğrencilerin ön test ve son test için gerçekleştirdikleri konuşmalar kayıt altına alınmış ve bu konuşmalar iki alan uzmanı tarafından değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularının analizinde SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlardan biri konuşma stratejilerinin öğretiminin geleneksel eğitime göre konuşma başarımı, konuşma kaygısı, konuşma tutumu ve konuşma özyeterliği üstünde anlamlı bir farklılaşma oluşturmadığı yönündedir. Öte yandan konuşma stratejilerinin öğretimi deney grubunun konuşma başarımı üstünde olumlu yönde ve anlamlı bir etki göstermiş fakat konuşma kaygısı, tutumu ve özyeterliği üstünde herhangi bir etki göstermemiştir. Araştırmanın sonuçlarının olası nedenleri tartışma bölümünde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of teaching speaking strategies on speaking performance and affective qualities of speaking. The study group consists of 19 control and 19 experimental group members studying in the 8. classes of the Ardıçlı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Regional Boarding Secondary School in the Hassa district of Hatay province in the first semester of the 2021-2022 academic year. In the study, pretest-posttest quasi-experimental design with control group was used. The data collection instruments of the study are speech evaluation form, speech anxiety scale for secondary school students, speaking skill attitude scale for secondary school students and speaking self-efficacy scale. In the study, speaking strategies were determined and these strategies were applied to be gained by the students through theoretical knowledge transfer and practical activities. The speeches made by the students for the pre-test and post-test were recorded and these speeches were evaluated by two field experts. SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used in the analysis of the research findings. One of the results obtained from the study is that the teaching of speaking strategies does not differentiate significantly on speaking performance, speaking anxiety, speaking skill attitude and speaking self-efficacy compared to traditional instruction. On the other hand, teaching speaking strategies had a positive and significant effect on the speaking performance of the experimental group but did not show any effect on speaking anxiety, speaking skill attitude and speaking self-efficacy. Possible reasons for the results of the study are discussed in the discussion section.