A multiple case study on students' speaking anxiety: Perspectives of students and teachers
Öğrencilerin konuşma kaygısı üzerine çoklu bir durum çalışması: Öğrenci ve öğretmen bakış açısı
  1. Tez No: 809918
  2. Yazar: BENSU ZAMBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BEKTAŞ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu nitel çoklu vaka çalışması öğrencilerin yabancı dil konuşma kaygısının sebeplerine yönelik öğrenci ve öğretmenlerin bakış açısı arasında farklılıklar olup olmadığı sorusunu cevaplandırmak amacıyla yapılmıştır. İletişimin en gerekli araçlarından biri olarak konuşma becerisi, yabancı dil öğreniminde yadsınamaz derecede önemli bir işleve sahiptir. Maalesef, kaygı sebebiyle İngilizce konuşmakta zorlanan birçok öğrenci olduğu bilinmektedir. Kaygının, öğrencilerin yabancı dil konuşma başarısına olumsuz etkisi bilinen bir gerçektir (Horwitz & Steinberg, 1986; Phillips, 1992; Woodrow, 2006; Subaşı, 2010; He, 2013; Suleimenova, 2013; Karagöl & Başbay, 2018; Kasap & Power, 2019; Tekşan et al., 2019). Dünyadaki diğer birçok yabancı dil öğrencisi gibi, Türk öğrenciler de kaygı sebebiyle konuşma becerileri ile alakalı sorun yaşamaktadır. Yabancı dil konuşma kaygısı ile baş etmeye çalışırken, öğretmenlerin bu kaygının sebeplerinin kaynağını bilmesi gereklidir çünkü öğrencilere etkili bir şekilde yardım edebilmek ancak bununla mümkündür. Ancak, öğretmenlerin bu sebeplere yönelik bakış açısı öğrencilerinki ile tamamen aynı olmayabilir ve bu problemlerin üstesinden gelmeyi güçleştirebilir. Bu sebeple söz konusu çalışma, öğrencilerin ve öğretmenlerin bakış açıları arasında bulunan benzerlik ve farklılıkları, anlaşılması ve varsa farklılıkların azaltılmasıyla daha iyi stratejilerin geliştirilebilmesi adına tespit etmeye çalışmıştır. Bu çoklu vaka çalışması Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde, Intermediate (Orta Düzey) seviyesinde 2 farklı sınıftan toplam üç hazırlık programı öğrencisinin ve onların derslerinden sorumlu dört öğretmenin katılımıyla gerçekleşmiştir. Bahsedilen konu hakkında derin bir anlayış geliştirebilmek adına, çalışma nitel araştırma yöntemi dahilinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların tuttuğu günlükler ve katılımcılarla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler ve araştırmacının gözlemleri veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veri toplama süreci 6 hafta sürmüştür ve toplanan veri tematik analiz metodu (Braun & Clarke, 2012) ile yorumlanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, yabancı dil kaygısının sebeplerine dair öğrenci ve öğretmen bakış açıları arasında farklar bulunmaktadır. Öğretmenler, öğrencilerin yabancı dil konuşma kaygısına dair belli sebepleri tespit edebilirken, öğrencilerin kendi belirttiği bazı kişisel sebeplerin farkında değillerdir. Yabancı dil konuşma kaygısına sebep olan yabancı arkadaş edinme, ana dili İngilizce olan biri ile konuşma, akranlara kıyasla yetersiz hissetme, hata yapma ve sonucunda utanç hissetme, hata ile ilgili düzeltilme, öğrencilerin mükemmeliyetçi tutumu, yanlış telaffuz korkusu, olumsuz öz değerlendirme ve özgüven eksikliği, kalabalık önünde konuşma, akranların olumsuz yargıları, egzersiz ve hazırlanma süresi eksikliği, risk almak konusundaki isteksizlik, yöneltilen soruyu yanlış anlama korkusu gibi genel sebepler katılımcı öğretmenler tarafından tespit edilmiştir. Ancak, öğrenciler tarafından kişisel olarak belirtilen Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ile Genel Kaygı Bozukluğu, aile baskısı, konuşma süreci ile alakalı gereğinden fazla düşünmek, konuşma sırasında muhatap olunan kişiye yakınlık ve Türklerle İngilizce konuşmak gibi sebepler katılımcı öğretmenler tarafından tespit edilememiştir. Sonuçlara bakılarak çalışmadan elde edilen en temel çıkarım kurumlara yönelik olup, öğretmenleri yabancı dil konuşma kaygısı konusuyla alakalı eğitilmeleri gerekliliği ve bu kaygının okulların konuşmayı ölçme değerlendirme sistemine olumsuz etkisine dikkat çekilmesi konusundadır. İkincisi ise öğretmenlerle ilgili olup, onların öğrencilerin yabancı dil konuşma kaygısı yaşamalarının kişisel sebeplerini iyi anlamak ve üstesinden gelebilmeleri için ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilmek adına öğretmen ve öğrencilerin etkili bir iş birliği içinde olmalarının gerekliliğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative multiple case study was carried out to clarify the question whether there is a gap between the assumptions of students and teachers about the reasons for students' Foreign Language Speaking Anxiety (FLSA). Speaking, as one of the essential parts of communication, has an undeniably important function in foreign language learning. Unfortunately, it is known that there are a lot of students having difficulty in speaking English because of anxiety. It is a known fact that anxiety has a negative effect on learners' foreign language speaking performance (Horwitz & Steinberg, 1986; Phillips, 1992; Woodrow, 2006; Subaşı, 2010; He, 2013; Suleimenova, 2013; Karagöl & Başbay, 2018; Kasap & Power, 2019; Tekşan et al., 2019). Like a lot of other foreign language learners around the world, Turkish students also have a problem about their speaking skills because of anxiety. While dealing with FLSA, it is essential for teachers to know the roots of the reasons for it because only then can they help learners effectively. However, teachers' perspective regarding those reasons may not be completely the same with students', which can hinder overcoming those problems. For this reason, this study tried to explore the similarities and differences between students' and teachers' perspectives so that better strategies can be developed by minimising the gap between the perspectives of the two if there is any. This multiple case study took place at a foundation university in Türkiye and the participants were three Intermediate level students from two different classes in the preparatory program and four teachers that were responsible for the instruction of these two classes. The study employed qualitative research methodology in order to have a deep understanding of the matter mentioned. Participants' diaries and in-depth interviews realised with the participants and researcher's informal participant observation were used as data collection tools in this study. Data collection process took 6 weeks and the data was analysed with thematic analysis method (Braun & Clarke, 2012). The findings of the study showed that there are differences between the perspectives of students and teachers about the reasons for students' FLSA. Although teachers are able to recognize certain reasons for students' FLSA, they are not aware of some individual reasons that students mention themselves. The common reasons for FLSA such as having a foreign friend, talking to a native speaker, feeling inferior to peers, fear of making mistakes and humiliation, fear of being corrected, perfectionist attitudes of the learners, fear of bad pronunciation, negative self-evaluation and lack of self-confidence, speaking to crowd of peers, negative judgement of the peers, lack of practice and time for preparation, unwillingness to take risks, fear of misunderstanding the question were recognised by the participant teachers of this study. However, the unique reasons that student mentioned such as ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) and generalised anxiety disorder, family pressure, overthinking about speaking process, closeness to the interlocutor and talking to Turkish people in English are the reasons that were not recognised by the teachers. Considering the results, the fundamental implication obtained from the study is for institutions which suggests them train their teachers about FLSA and pay attention to the negative effects of FLSA on their speaking assessment system. The second is for teachers that suggests them to be in an effective collaboration with their students so that they can detect the individual reasons for their FLSA well and cater for their needs to overcome that ideally.