Tüketicilerin üretim planlaması üzerine etkilerinden haberdar olma durumları
Consumer effects on production planning
- Tez No: 73890
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİYE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, İşletme, Home Economics, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Tüketiciler talepleriyle üretimi yönlendirirler. Araştırmanın amacı, tüketicilerin üretim ve dolayısıyla üretim planlaması üzerindeki etkilerinin farkında olup olmadıklarının belirlenmesidir. Bu nedenle Ankara ilinin yedi merkez ilçesinde tesadüfi örneklem yolu ile belirlenen bireyler dikkate alınarak 574 adet anket uygulanmıştır. Anket; tüketicilerin tüketim alışkanlıklarını, tüketim sırasında veya sonrasında meydana gelen problemler karşısındaki tutumlarını ve üretime yaptıkları veya yapabilecekleri etkileri sorgulayacak şekilde hazırlanmıştır. Anket bulguları;“anket uygulanan bireyler hakkında genel bilgiler”,“anket uygulanan bireylerin satın alma sırasında ve satın alma sonrasındaki davranış, görüş ve düşüncelerine ilişkin bilgiler”ve“anket uygulanan bireylerin tüketiciyi koruyan yasal düzenlemeler, üretimin yönlendirilmesi ve kontrolü hakkındaki düşüncelerine ilişkin bilgiler”adı altında başlıklar halinde sunulmuştur. Araştırmada Ankara ili merkez ilçelerinde yaşayan tüketicilerin büyük çoğunluğunun, yaptıkları tüketimler sonucunda üretimi ve dolayısıyla üretim planlamasını etkileyebileceklerinin farkında olmadıkları anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Tüketici, Tüketici Davranışları, Üretim Planlaması Sayfa Sayısı : 96 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Samiye ERDOĞAN
Özet (Çeviri)
SUMMARY Consumers lead production with their demands. The purpose of this study is to determine whether consumers are aware of their effects on production and consequently on production planning. Thus, 574 questionnaires were applied in seven central counties in Ankara with respect to density, socio-economic and cultural structure of the population. The questionnaire aims to determine their consuming habits, behaviour towards the problems that faced during or after consumption and their ongoing or possible effects on production. Questionnaire results are presented under the below topics:“demographic structure of the interviewers”,“information on behaviour, opinions and thougts of the interviewers during and after purchasing consumer products”and“information on the thought of the interviewers about the legal arrangements that protect consumers and about directing and controlling production”. The study reveals that the consumers living in the central counties within the city of Ankara are not aware of their affects on production and production planning. Keywords : Consumer, Consumer Behaviours, Production Planning Number of Pages : 96 Supervisor : Assist. Prof. Dr. Samiye ERDO?AN