Soya fasulyesinin makarna üretiminde kullanılması
Use of soybean in macaroni
  1. Tez No: 73889
  2. Yazar: SEMRA AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİYE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Ev Ekonomisi, Food Hygiene and Technology, Home Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Yönetimi Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
89 ÖZET Bu çalışma, halkımızın çok tükettiği tahıl ürünlerinden makarnanın besin değerini arttırmak amacıyla soya sütü ve farklı oranlarda (% 0.5- % 6) soya unu kullanılarak üretilmesi ve bu makarnalarla ilgili bireylerin görüşlerinin saptanması amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma Nuh'un Ankara Makarnasına ait pilot makarna tesisinde hazırlanan 14 farklı makarna (katkısız, soya sütlü ve soya unu katkılı) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu ürünlerin protein, karbonhidrat, yağ, kül, nem ve suya geçen madde miktarı analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak protein içeriğinin soya unu miktarına bağlı olarak artış gösterdiği saptanmıştır. Soya unu katkılı makarnalarda; soya unu miktarı arttıkça renkte hafifçe koyulaşmaktadır. Ancak bu durum makama değerlendirmesini yapan bireylerde olumsuz bir etki yaratmamıştır. Fabrika çalışanlarının yaptığı değerlendirmede makarnalar arasındaki fark önemli bulunmuştur (P< 0.05). Bu değerlendirmede %1- %1.5 oranında soya unu katkılı makarnanın istenilen renkte olduğu belirlenmiştir. Bu araştırma ile üretilen makarnalardan hangisinin tüketiciler tarafından tercih edildiği belirlenmiştir. Soya sütü ile hazırlanan ve % 6 oranında soya unu içeren makarnaları özellikle üniversite öğrencileri daha sonra da tüketebileceklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
90 SUMMARY This study has been planned and done to determine the role of addition of soy milk and (0.5 %-6 %) soybean flour to produce nutritious enrichment, in the production of a highly consumed grain product macaroni also to understand public opinion. This research has been done on 14 different types of macaroni (with and without soy milk and soybean flour) in a pilot factory of Nuhun Ankara Makarnası. The analyses of protein, carbohydrate, oil, ash, moisture and the amount of water soluble substances have revealed that the amount of protein increases directly the addition of soybean flour. The colour of macaroni with soybean flour. However, this stuation hasn't had a bad effect on people assessing the macaroni.