Yaşam kalitesi algılamalarının değerlendirilmesi: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Urmiye Üniversitesi akademik personeli üzerine karşılaştırmalı bir uygulama
Assessment of quality of life perceptions
  1. Tez No: 738993
  2. Yazar: NARMİN ESMAEİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BULUT DÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yaşam kalitesi bireylerin yaşam koşullarının elverişliliği ve memnuniyet durumlarını ifade etmektedir. Yaşam kalitesi araştırmaları ağırlıklı olarak tıbbî, psikolojik ve sosyal alanlarda yapılmıştır. Yaşam kalitesi algılamalarının üniversite akademik personelleri tarafından değerlendirilmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışmada yaşam kalitesi algılamaları Urmiye ve Van Yüzüncü Yıl üniversitelerinde yapılan uygulama ile ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırmanın temel sorusu, yaşam kalitesinin durumunu incelemek ve yaş, evlilik vb. bağlamsal değişkenleri yaşam kalitesi ile karşılaştırmaktır.Bu araştırma, betimsel-analitik yöntemle yürütülmüş ve anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilen yaşam kalitesi ölçeğinden yararlanılmıştır. Bu araştırmanın istatistiksel evreni, Van Yüzüncü Yıl ve Urmiye üniversitelerinin tüm akademik personelidir. Örneklemesi ise Cochran'ın formülüne dayalı orantısal tahsis türü tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile ulaşılan 335 akademik personeldir. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır.Urmiye ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi akademisyenleri arasında yaşam kalitesi ve fiziksel, sosyal, çevresel, zihinsel ve genel kalite bileşenlerinin incelenmesi sonucunda Urmiye Üniversitesi öğretim üyelerinin fiziksel sağlık durumlarının daha yüksek bir ortalamaya sahip olduğunu görülmüştür. Katılımcıların sosyal sağlık durumları karşılaştırıldığında, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyelerinin sosyal sağlık puan ortalamalarının Urmiye Üniversitesi öğretim üyelerinin ortalama puanlarından daha yüksek olduğu görülmüştür. Çevre sağlığı ve halk sağlığı analizleri sonucunda; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyelerinin ortalamaları daha yüksektir. Bu sonuçlar doğrultusunda ekonomik faydalar, çevresel koşullar ve sosyal yaşam gibi faktörlerin daha fazla yaşam kalitesini de arttırdığı değerlendirilmiştir. Çalışma sonuç kısmının yazılması ve çeşitli önerilerde bulunularak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality of life refers to the convenience and satisfaction of individuals' living conditions. The majority of quality of life research has been done in the medical, psychological, and social fields. Evaluation of quality of life perceptions by university academic staff is the aim of this study. In this direction, in this study, quality of life perceptions was tried to be measured with the application made in Urmiye and Van Yüzüncü Yıl universities. The main question of the research is to examine the status of quality of life and determine the age, marriage, etc. to compare contextual variables with quality of life.This research was carried out with the descriptive-analytical method and was carried out with the survey method. As a data collection method, the World Health Organization's quality of life scale was used. The statistical population of this research is all academic staff of Van Yüzüncü Yıl and Urmiye universities. Its sampling is 335 academic staff, reached by stratified random sampling method, which is a proportional allocation type based on Cochran's formula. SPSS program was used in the analysis of the data. Descriptive and inferential statistical methods were used in testing the research hypotheses.As a result of examining the quality of life and physical, social, environmental, mental, and general quality components among the academicians of Urmiye and Van Yüzüncü Yıl University, it was seen that the physical health status of the Urmiye University faculty members had a higher average. When the social health status of the participants was compared, it was seen that the social health score averages of the faculty members of Van Yüzüncü Yıl University were higher than the average scores of the faculty members of Urmiye University. As a result of environmental health and public health analysis; the average of the faculty members of Van Yüzüncü Yıl University is higher. In line with these results, it has been evaluated that factors such as economic benefits, environmental conditions, and social life increase the quality of life more. The study was completed by writing the conclusion part and making various suggestions.