Açık Öğretim Fakültesi Arapça ders kitaplarının temel dil becerileri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Arabic textbooks used in the Faculty of Open Education in terms of basic language skills
- Tez No: 739028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHABETTİN ERGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bir dili öğrenmede temel dil becerilerinin edinilmesi çok önemlidir. Özellikle bu dil Arap Dili gibi Türkçe'den farklı bir yapıya sahip ise temel dil becerilerinin edinilmesi hayati öneme sahiptir. Türkçe ile Arapça arasında gramer yapısı, cümle kuruluşu, kelime türetme yöntemlerinin farklı olması ve her iki dilin farklı dil ailelerine mensup olması bunun önemini daha da artırmaktadır. Bununla birlikte dil bilgisi kuralları bir dilin iskeletini oluşturuken temel dil becerileri o dile hayat veren ruh mesabesindedir. Yabancı dil öğretiminin temelini teşkil eden dil bilgisinin yanı sıra, anlama ve anlatma becerileri olarak da bilinen dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerileri temel dil becerilerinin özünü oluşturmaktadır. Bunun yanında Arap diline ait sözlü ve yazılı anlatıma dair eserlerin anlaşılması için temel dil becerilerinin geliştirmesi son derece önemlidir. Biz bu çalışmamızda Açık Öğretim Fakültesi Arapça Ders kitaplarını ele alarak, temel dil becerileri açısından inceleyip değerlendirmeye çalıştık. Ayrıca konuları ele alırken yeterli sayıda örnek vererek konuların daha iyi anlaşılması için çaba sarf ettik. Çalışmamızın Arap Dilinin öğreniminde karşılaşılan sorunların aşılmasında bir nebze de olsa katkı sağlamasını ümit ederiz.
Özet (Çeviri)
In learning a language, it is very important to be acquired basic language skills. Especially if this language has a different structure from Turkish such as the Arabic language it is of vital importance to acquire basic language skills. The fact that grammatical structure, sentence formation, and word derivation methods are different between Turkish and Arabic and that both languages belong to different linguistic families increase the importance of this even more. However, while grammar rules form the skeleton of a language, the basic language skills are worthy of the spirit vitalizing that language. Besides grammar, being the basis of foreign language teaching, listening, reading, writing and speaking skills, also known as comprehension and narrative skills, constitute the essence of basic language skills. In addition, it is extremely important to develop basic language skills in order to be understood the works regarding oral narrative and written expression of the Arabic language. In this study, we tried to examine and evaluate the Open Education Faculty Arabic Textbooks in terms of basic language skills. Additionally, we made an effort to be understood the subjects much better by giving enough examples while reviewing them. We hope that our study will contribute to overcoming the problems encountered in the Arabic Language learning to some extent.