Türkiye'de memur sendikacılığı (Öğretmen sendikacılığı örneği)
Civil servant unionism in Turkey (The example of teacher unionism in Turkey)
- Tez No: 73903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
206 ! ÖZET Bu çalışmada, insan hak ve özgürlükleri çerçevesinde bugün ülkemizde sayıları iki milyona ulaşan memurlara sendikal hakların verilmesi sorunu incelenmiştir. Bunun yanısıra, ülkemizde memur sendikacılığının gelişiminde özel bir yere ve öneme sahip olan öğretmen sendikalarının geçmişten günümüze görünümü, öğretmenlerin sendikalara bakışı ve mevcut öğretmen sendikalarının yapıları, işleyişleri ve sorunları ele alınmıştır. Amacımız, ülkemizde özellikle 1990'lı yılların başlarından itibaren çok büyük önem kazanan ve demokrasi bilincinin toplumda yerleşmesinde ve gelişmesinde önemli rol oynayan sendikal hakların memurlara tanınmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Çalışmamız, ülkemizdeki öğretmen sendikalarına ilişkin bir alan araştırmasına dayanmaktadır. Araştırmamıza katılan sendika yöneticileri, üyeleri ve herhangi bir öğretmen sendikasına üye olmayan öğretmenlerin çok büyük bir kısmı sendikal hakların insan hakları içerisinde yeraldığına inanmaktadırlar. Ayrıca, sendika üyesi olmayan öğretmenler, sendikal örgütlenmeye olumsuz bakmamakta ancak, içinde bulunulan şartlar nedeniyle şu an için sendikal örgütlenmeden uzak kalmayı tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
207 SUMMARY In this study, the problem of granting the unionist rights, within the frame work of the human rights and civil liberties to civil servants whose number reaches up to two millions in our country today, has been analysed. Beside this, the prospect of the teachers unions which had a special part and importance in the development of the civil servant-unionism in our country from the past up till today, teachers opinion on the unions and structures, actions and problems of the existing teachers unions have been handled. Our purpose is to emphasize the requirement of granting the unionist rights, which have acquired a very great importance as of the early 1990's and have played an important role in the settlement and development of the consciousness of democracy in the society, to the civil servants. Our study is based on a field research related to the teachers unions in our country. The union administrators, members and a very great part of the teachers who are not members of a teachers union participating in our research believe that the unionist rights are included in the human rights. In addition, the teachers who are not members of a union do not consider the unionist organization negatively, however under the current conditions they prefer to keep remote from the unionist organization just for the time being.