Yönetim ve örgütlenme süreçlerinde ulusal kültür etkisi: İşletme yöneticilerinin kültürel görüş açıları üzerine uygulamalı bir araştırma
The Effect of national culture on management and organizational processes: A study of cultural perspectives of managers
  1. Tez No: 73904
  2. Yazar: H. NEJAT BASIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SELAMİ SARGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yönetim ve örgütlenmeye ilişkin olarak belirli kültürlerde, özellikle A.B.D. ve Batı Avrupa'da, etkililiği kanıtlanmış kuram, yöntem ve modeller, farklı varsayımlar ve değerlerin egemen olduğu kültürlerin farklı koşullarında etkililik göstermemektedir. Kültürlerin toplulukları etkileyip, onları farklı davranış biçimlerine yönelttikleri, yani farklı kültürlerde yaşayan insanların, benzer konu ya da koşullar altında farklı tepkiler verdikleri gerçeği ortada olduğuna göre, yönetsel/örgütsel alana ilişkin olarak, Batılılar tarafından üretilen kuram, yöntem ve modellerden yola çıkarak; onların önerdiği ve evrensel olduğunu iddia ettikleri biçimde yönetim stilleri geliştirme ve bu doğrultuda insan kaynaklan yönetim stratejileri oluşturma eğilimi; yanlış, yanıltıcı uygulamalar ve sonuçlar doğurabilecektir. Bu gerçekler, bizi, yönetim ve örgütlenmenin toplumsal teknolojisini oluşturma gerekliliği noktasına getirmektedir. Bu gerekliliğin çıkış noktası da, kaçınılmaz olarak, kültürel özelliklerin ve farklılıkların ortaya konulması ve açıklanabilmesidir. Bu amaca bir katkı olmak üzere, çalışmamızda, içinde yer aldığımız uluslararası bir araştırma projesi bağlamında, yeni geliştirilen bir ölçüm aracıyla (cultural perspectives questionnaire-CPQ4}Jl.oluşturulan örneklem çerçevesinde, işletme yöneticilerinin; öncelikli çalışma biçimi, insanların doğası, insanlararası ilişkiler ve insan-doğa ilişkisi kültürel boyutlarında eğilimleri ortaya konmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Models, processes and theories in management and organization developed in some cultures especially those of the USA and Western Europe seem not to equally valid and effective in other cultures. it is obvious that the human society abides by, to a great extent, beliefs, values and norms of the indigenous culture and acts accordingly. This inevitably requires that though they are under the same circumtances, peoples of different cultures should react differently. Thus, developing management styles and human resource management strategies basing on models, processes and theories employed in the USA and/or in Western Europe can, of course, give way to false applications and misleading results. it is almost a must to put forth an indigenous management and organizational methodology. This study is believed to contribute to the idea that öne should preseni cultural pecularities as well as differences, using a recent questionnaire called“cultural perspectives questionnaire-CPQ4”. By the same token, it unveils the cultural perspectives of the all-level company managers in terms of activity orientation, human nature orientation, relationships and relation to nature orientation.