Küçük ve orta boy işletmelerin 'KOBİ' örgütsel yapılanmalarında ulusal kültürün etkisi 'Ankara ili giyim sektörü örneği'
The Effects of national culture on organizational structuring of small and medium sized enterprises 'SME's' 'Ankara province a textile sector example'
  1. Tez No: 73908
  2. Yazar: HAKAN TUNCERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
m ÖZET Bu çalışma Küçük ve Orta Boy İşletmelerin «KOBİ» örgütsel yapılanmasında ulusal kültürün etkisini tartışmıştır. Araştırma örneklemi Ankara'da tekstil sektöründe faaliyet gösteren, 10-99 arasında personeli bünyesinde istihdam eden, 37 işletmede uygulanan 142 anket sonucu elde edilmiştir. Anket verilen varsayımlara katılıp/katılmama düzeylerini 5 dereceli likert ölçeğinde puanlamakla doldurulmuştur. Anket, bireysellik/ortaklaşa davranışçılık, belirsizlikten kaçınma, dar/geniş bağlamlı kültür, denetim noktası, sert-sevecen kültür ve güven gibi 7 kültürel ölçekten ve merkezleşme düzeyi, hiyerarşik kademeleşme, enformel iletişim, formalizasyon, standardizasyon, yatay beceri geliştirme düzeyi ve yönetim stili gibi 7 yapısal ölçekten oluşmuştur. Elde edilen verilere dayalı olarak, yüksek güç mesafesinin KOBİ'lerde merkeziyetçilik üzerinde etkili olduğu buna karşın güç mesafesinin hiyerarşik kademeleşme üzerinde düşünüldüğü kadar etki etmediği ortaya çıkmıştır. Öte yandan, geniş bağlamlı kültürel özellik ile örgüt içerisindeki enformel iletişim arasında istatistiksel bir ilişki bulunmamıştır. Aynı şekilde belirsizlikten kaçınmanın örgütsel formal izasyonu etkilemediği bulguları ortaya çıkmıştır. KOBİ'lerde formalizasyon standardizasyon ilişkileri değerlendirildiğinde her ikisinin de bir birine pozitif korelasyon bağıntısı ile ilişkilenmiş olduğu görülmüş ve her ikisi de düşük düzeylerde saptanmıştır. Elde edilen bir diğer çarpıcı bulgu ise, KOBİ'lerde yatay becerinin örgüt üyeleri arasında özendirildiğidir. Yönetim ve çalışanlar arasındaki güven düzeyi ile yöneticilerin otokratik yönetim stili arasında istatistiksel bir ilişki görülmemiştir. Elde edilen veriler örgütsel yapılanmada kültürel etkinin geçerli olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTARCT This study explores the effect of national culture on organizational structuring on small and medium sized enterprises «SME's». The subject consisted of 142 questionnaire data collected from 37 textile firms located in Ankara who employed 10 to 99 personels. The questionnaire was completed by indicating how strongly disagree/agree to the proposals given on a likert 5- scale. The questionnaire was constructed from 7 cultural scales such as individualism/collectivism, uncertainty avoidance, power distance, high and low context culture, locus of control, masculinity/feminity and trust; and 7 structural scales such as centralization and hierarchical leveling, informal communication, formalization and standardization, horizontal job enrichment, and management style scale. Research data suggests that high power distance affect the centralization level within the SME's. Despite this finding no statistically significant relationship has been found between power distance and hierarchical leveling as hypothesized. Further more, research data suggests no statistically significant relationship between high context culture and informal communication styles prefered by organizational members. Similarly uncertainty avoidance has no profound impact on organizational formalization. Evaluated statistical analysis revealed that formalization and standardization levels are positively correlated and took low values over the scales. Another striking finding was horizontal skill building has been strongly motivated by organizational members in SME's. Also the trust level among the organization members seem to have no impact on the authoritical management style. As a final statement, research data provides significant evidence to show that cultural context has an effect on organizational structuring.