Öğrenen örgütlerde sürekli iyileştirme modeli: Bir yüksek öğretim uygulaması
Continious improvement model in learning organizations: An application in higher education
- Tez No: 73907
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SELAMİ SARGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Öğrenen örgütler, her kademesindeki çalışanların, bireysel veya toplu halde ve sürekli bir şekilde sorun çözme ve sonuçlara ulaşma kapasitelerini arttırdıkları örgütlerdir. Öğrenen örgütlerden kendi geleceklerini yaratan, çalışanları ve üyeleri için öğrenme kavramının yaratıcılığına inanan örgütler olarak bahsedilmektedir. Yüksek öğretim kurumlan, çevrelerindeki belirsizliği azaltabilmek ve paydaşlarının gelecek ile ilgili beklentilerini karşılayabilmek için öğrenen örgütler halini almalı ve verdikleri eğitim hizmetlerinde sürekli iyileştirmeyi ve kaliteyi hedeflemelidirler. Sunulan tez çalışmasında, üniversitelerde uygulanan ders programı geliştirme çalışmalarına yeni bir bakış açısı getirilmesi öngörülmüştür. Klasik anlamda kuramlara bağlı kalan ders içeriklerinin sektörel beklentilere cevap verebilecek şekilde bilimsel olarak geliştirilmesi amaçlanmıştır. Birbirinden uzak şekilde işlevlerini sürdüren üniversiteler ve işverenler arasında kurulabilecek akademik bağların, işletmecilik öğrenimlerini tamamlayarak iş hayatlarına başlayacak olan yeni mezunlar için büyük bir kolaylık yaratacağı düşünülmektedir. Yapılan çalışmada, işletmecilik eğitiminde sürekli iyileştirmeyi sağlamak amaçlanmaktadır. Bu amaçla tasarlanmış bir alan çalışması öğrencilere ve sektöre yönelik olarak iki farklı örnekleme uygulanmış ve sonuçlan değerlendirilmiştir. Öncelikle öğrencilerin öğrenme stilleri belirlenmiş, geliştirdikleri becerilerin hangi yönlerde olduğu araştırılmıştır. Sonraki aşamada, sektörün beklentileri saptanmış ve öğrencilerden elde edilen verilerle karşılaştırılarak aralarında paralellikler olup olmadığı incelenmiştir. Sonuç olarak ileriye yönelik bir strateji geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Learning organizations are the establishments in which ali the members in every level of the organization, both individually and as a group, continuously try to increase their capacity to solve problems and get results. These organizations can be defıned as the organizations, which can create their own foture and believe in the continuous learning process for their members. Higher education institutions should direct themselves to becoming learning organizations. They can then be able to decrease the uncertainty in their environment and to face the expectations of their stakeholders for the fiature. These institutions should continuously improve their educational services and set their goals around the quality concept. in this master thesis, a new perspective is presented to the curriculum development programs undertaken at the universities. The classical theoretical implicit of the course subjects are planned to be redesigned scientifically to anticipate the sector's expectations. An academic link betvveen the universities and the sector would be a great benefıt for the new graduates of the management schools. The aim of this research is to design a strategy to provide continuous improvement in management education. For this purpose, a fıeld experiment has been carried out in two different sample groups. in the first group, the students' learning styles and the skills they developed have been determined. in the second step, the sector's expectations from the new graduates of the management schools have been established and these data are compared with that of the students'. As a result, a new strategy for the future curriculum development efforts in management programs is developed.