İmalat sanayinde KOBİ'lerin büyük sanayiyle entegrasyonunun incelenmesi ve Japon modelinin uygulanabilirlik araştırması
Investigation of integration between SMIE's and big industry im manufacturing industry and research of Japanese model's adaptation
- Tez No: 73909
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET KOBİ'ler için ABD küçük işletme kanununda yapılan tanımlama ilginçtir.“Küçük işletme bağımsız olarak sahip olunan ve işletilen, ayrıca faaliyet alanında hakim gücü olmayan bir işletmedir.”İmalat sanayi işletmelerinin %99'dan fazlasını oluşturan ve %53.4'lük istihdama sahip olan KOBİ'lerin pek çok problemle karşı karşıya gelmesi üzücüdür. Ülkemizde DPT ve DİE'nin yaptığı ortak tanımlamaya göre işletme ölçekleri şu şekilde ele alınmaktadır: Çalışan sayısı Çok küçük ölçekli imalat sanayi 1-9 Küçük ölçekli imalat sanayi 10-49 Orta ölçekli imalat sanayi 50-99 Büyük ölçekli imalat sanayi 1 00 + KOBİ'ler yeni yönetim ve organizasyon yapılarına, yeni üretim yöntemlerine, yeni ölçme tekniklerine ve yeni pazarlama stratejilerine kendilerini kolaylıkla uyarlayabilmekte, büyük işletmeler gibi aynı ürünü uzun süre üretme zorunluluğunda kalmamaktadır. Dolayısıyla büyük sanayi ile sistemli bir entegrasyon neticesinde işletme alanındaki ve pazardaki hızlı değişim çerçevesinde karşılıklı fayda sağlayabilirler. Bu çalışmada küçük işletmelerin problemlerinin çözümü ve gelişimi için Japon modelinin (Atölye-küçük sanayi-yan sanayi-yardımcı sanayi-ana sanayi şeklindeki zincirleme yapılanma) imalat sanayinde uygulanabilirliği araştırılmıştır. KOBİ'ler, Japon modeli, Türk imalat sanayi ve sanayideki entegrasyon durumu ortaya konmuş alana anket uygulanarak neticeleri değerlendirilmiştir. Sonuçta ülkemizde yapısal ve desteksel altyapısı olmamasına karşın entegrasyonun gelişmiş ve gelişmekte olduğu gözlemlenmiş, modelin oluşturulmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur. Yapılacak düzenlemeler çerçevesinde modelin özellikle montaja yönelik sektörlerde çok çabuk uygulanabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The very exiting definition had been made in the Usa Small Industry Law:“Small industry is owned and managed independently, besides has no power in the field.”More than 99 percent of manufactory industry enterprises and 53.4 percent of labor has been accupied by SMIE'S. They have many problems. In our country the definition has been made in the manufactury industry by DPT and DIE together as follows : SIZE Number of workers Very small industry 1-9 Small industry 10-49 Medium industry 50-99 Big industry 100 + SMIE'S can adopt themselves new management styles, manufacturing techniques, organisation modifications, market strategies easily. They have creativity and ability to set up new products on time. Today elasticity, creativity and product new goods before the others has been come front. So big industry firms and the small ones should make an integration. Among themselves in the benefits frame mutually. In this Thesis the search of the Japanese model's adopttation into the Turkish manufacturing industry has been made; to solve the present problems. Turkish SMIE'S Japanese Model, Turkish manufacturing industry and the level of integration have been investigated and a questionnaire given to the field. In conclusion even if there were no basement and law regulations about the integrating it has been found developed, developing and will develop. Regulations will have to be made were written. At the end; it will be organized and work so quickly, especially industry sectors on the mounting assembly by setting up the regulations. In the present situation, model will not work.