Annelerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile okul öncesi dönem çocuklarının psikolojik sağlamlık düzeyleri ve akademik destek becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological resilience of mothers and psychological resilience levels and academic support skills of pre-school children
- Tez No: 739085
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, annelerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile okul öncesi eğitime devam eden 36-72 aylık çocuklarının psikolojik sağlamlık düzeyleri ve akademik destek becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı içerisinde Van'ın Çaldıran ilçesinde bulunan resmi anasınıfları ve bağımsız anaokullarına devam eden 36-72 aylık 317 çocuk ve anneleri ile yürütülmüştür. Araştırmada verileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Çocuk Ego Sağlamlığı Ölçeği, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED)-Akademik Destek Becerileri Alt Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS paket programında bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Anlamlı çıkan farklılıklarda, grup farklılıklarını inceleyebilmek için Bonferroni testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, araştırmaya dâhil edilen annelerin psikolojik sağlamlık düzeyleri üzerinde çocuk sayısı, anne-baba yaşı, baba öğrenim durumu, anne çalışma durumu, baba mesleği ve aile yapısı değişkenlerinin istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığı; anne öğrenim durumu değişkeninin ise annelerin psikolojik sağlamlıkları üzerinde anlamlı bir farklılık meydana getirdiği, üniversite mezunu annelerin psikolojik dayanıklılıklarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Çocukların psikolojik sağlamlık düzeyleri üzerinde yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, anne-baba yaşı, anne-baba öğrenim durumu, anne çalışma durumu ve aile yapısı değişkenlerinin istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığı; çocukların psikolojik sağlamlık düzeylerinde devam ettikleri okul öncesi eğitim kurumunun türü ve baba mesleği değişkenlerinin istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık meydana getirdiği saptanmıştır. Anasınıfına devam eden çocukların ego sağlamlık düzeyinin anaokuluna devam eden çocuklardan yüksek ve emekli babaya sahip çocukların ego sağlamlığının en düşük olduğu belirlenmiştir. Çocukların akademik destek becerileri üzerinde yaş, kardeş sayısı, devam ettikleri okul öncesi eğitim kurumunun türü, anne-baba yaşı, anne-baba öğrenim durumu, anne çalışma durumu, baba mesleği ve aile yapısının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığı; çocukların cinsiyet ve doğum sırası değişkenlerinin istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık meydana getirdiği belirlenmiştir. Kız çocukların akademik destek becerilerinin erkek çocuklardan daha yüksek olduğu ve ilk sırada doğan çocukların akademik destek becerilerinin en yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmada ayrıca annelerin psikolojik dayanıklılıkları ile çocukların akademik destek becerileri arasında pozitif yönde çok zayıf düzeyde bir ilişki olduğu, annelerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri arttıkça çocukların akademik destek becerilerinin de arttığı görülmüştür. Annelerin psikolojik dayanıklılıkları ile çocukların ego sağlamlığı arasında pozitif yönde zayıf düzeyde bir ilişki olduğu, annelerin psikolojik dayanıklılık puanları arttıkça çocukların ego sağlamlık düzeylerinin olumlu yönde değiştiği bulunmuştur. Çocukların akademik destek becerileri ile ego sağlamlılık düzeyleri arasında pozitif yönde zayıf düzeyde bir ilişki olduğu ve çocukların ego sağlamlık düzeyleri arttıkça akademik destek becerilerinin olumlu yönde arttığı saptanmıştır. Bu doğrultuda, önerilere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between the resilience levels of mothers and the resilience levels and academic support skills of 36-72 month-old children attending preschool education. In this context, the research was conducted with 317 children aged 36-72 months and their mothers who attended the official primary schools and independent kindergartens in the Çaldıran district of Van in the 2021-2022 academic year. Personal Information Form, Child Ego Resilience Scale, Adult Resilience Scale and Preschool Social Skills Assessment Scale (OSBED)- were used for data collection in the research. The data obtained were analyzed in the SPSS package program, according to the number of categories of independent variables, by t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA). Bonferroni test was used to examine group differences in significant differences. The relationships between the variables were examined with the Pearson Product Moments viii Correlation Coefficient. As a result of the study, the variables of the number of children, parental age, father's education level, mother's employment status, father's occupation and family structure did not make a statistically significant difference in the psychological resilience levels of the mothers included in the study; On the other hand, it was determined that the mother's educational status variable made a significant difference on the psychological resilience of the mothers, and the psychological resilience of university graduate mothers was higher. The variables of age, gender, number of siblings, birth order, parental age, parental education level, mother's employment status and family structure did not make a statistically significant difference in the psychological resilience levels of children; It was determined that the type of preschool education institution that children attend and the father's profession variables make a statistically significant difference in the psychological resilience levels of the children. It was determined that the ego resilience level of the children attending kindergarten was higher than the children attending kindergarten, and the ego resilience of the children with retired fathers was the lowest. Age, number of siblings, type of pre-school education institution they attend, age of parents, education level of parents, working status of the mother, father's occupation and family structure did not make a statistically significant difference in children's academic support skills; It was determined that the gender and birth order variables of the children created a statistically significant difference. It was observed that the academic support skills of the girls were higher than the boys, and the academic support skills of the children born in the first row were the highest. In the study, it was also observed that there was a very weak positive relationship between the psychological resilience of mothers and the academic support skills of children and that as the levels of psychological resilience of mothers increased, the academic support skills of children also increased. It was found that there was a weak positive correlation between mothers' resilience and children's ego resilience and that as the mothers' resilience scores increased, the children's ego resilience levels changed positively. It was determined that there was a weak positive correlation between the academic support skills of the children and their ego resilience levels, and as the children's ego resilience levels increased, their academic support skills increased positively. In this direction, recommendations were given.