Implementation of dynamic voltage restorer to improve the voltage profile of PV connected grid
- Tez No: 739118
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SELİM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sarkma ve şişmeleri azaltmak için dinamik voltaj düzeltici tasarımı ve uygulaması güç sistemi kararlılığı için voltaj. Sistem voltajlarındaki sarkma ve yükselmeler bir süreci kesintiye uğratabilir hem hizmet hem de müşteri tarafında. Bu çalışma, adlı bir cihazın tasarımını önermektedir. Yukarıda bahsedilen sorunların üstesinden gelmek için dinamik bir voltaj düzenleyici. MATLAB yazılım, önerilen işi ve simülasyonunu oluşturmak ve uygulamak için kullanılır. Tamamlamak model, üç fazlı kaynaklar, trafo, yük ve dinamik gerilim düzenleyiciden oluşur Arıza, tanımlanan bir süre boyunca meydana gelen yük tarafında eklenir. önerilen cihazın davranışını farklı arıza koşullarında izleyin. farklı altında Arıza koşulları, voltaj düşüşleri gibi DVR, sisteme voltaj enjekte eder. Önerilen çalışma Daha iyi kompanzasyon için Adaptive Neuro-Fuzzy tekniğine dayalı bir kontrolör uygular ve geleneksel bir PI denetleyicisine kıyasla düşük harmonikler.
Özet (Çeviri)
Fluctuations in system voltage can disrupt the system possessions both at the utility and customer end. Such a problem is most prominent at a point where a renewable source is attached to feed the grid. Photovoltaic (PV) power is one of the proposing renewable resources in the twenty-one century. However, its output depends on sunlight which varies throughout the day. This varying output of grid-connected PV systems causes harmonics and variation in system voltage. This work proposes a model of Dynamic Voltage Restorer (DVR) to overcome the issues mentioned above. DVR is a three-phase voltage source inverter (VSI) fed by a DC source. Adaptive neuro-fuzzy inference system(ANFIS) controller along with synchronous reference frame theory (SRF) is used to control the switching of voltage source inverter. According to SRF theory, three-phase a–b–c stationary frames are changed into 0–d-q rotational frames. The 0–d–q rotating frame reference signals are regulated using a PI or ANFIS controller to achieve the necessary reference signals. The measured amplitudes of the reference phase voltages are used directly to calculate the PWM signal generation for the three-phase inverter. MATLAB software is used to implement the proposed model and verify the proposed controller. The DVR is attached to a grid integrated with the PV system. PV system parameters like irradiance and temperature are varied to disturb the voltage. Voltage fluctuations and harmonics generated were mitigated by DVR. The results show that the proposed device can improve the voltage profile of a PV-integrated grid.