Kitosan hidroklorür tuzunun sentezi, hidrojel eldesi ve karakterizasyonları
Synthesis of chitosan hydrochloride salt, hydrogel preparation and characterizations
- Tez No: 739120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Doğada selülozdan sonra en çok bulunan polimer kitindir. Doğada bu kadar fazla bulunmasına rağmen çözücü olarak toksik kimyasalların kullanılması ve uygulanabilirliğinin çok az olması sebebiyle kullanım alanları sınırlıdır. Kitinin deasetilasyonu sonucunda oluşan kitosan, zayıf asitlerin seyreltik çözeltilerinde kolayca çözünür ve çözelti içinde katyonik olarak bulunur. Böylece birçok bileşenle kolaylıkla reaksiyona girebilir. Kitosan ve türevleri sıklıkla biyofarmasötikler için oral uygulama amacıyla nanotaşıyıcı olarak kullanılmaktadır. Kitosanın, zayıf emilen ilaçların biyoyararlanımını artırmak için uygun özelliklere sahip güçlü bir absorpsiyon arttırıcı olduğu ve ince bağırsağa ulaşmadan önce aktif bileşenleri koruyan koruyucu ajan olduğu iyi bilinmektedir. Literatürde bulunan çalışmalarda biyouyumlu ve biyobozunur bir biyomateryal olarak kitosan türevlerinden olan Kitosan hidroklorürün kullanımının önemi vurgulanmıştır. Buna rağmen Kitosan hidroklorür esaslı hidrojel üretim metotları hakkında yeterli kaynak görülmemiştir. Kitosan hidroklorürden hidrojel sentezi için fiziksel ve kimyasal çapraz bağlayıcılar kullanılarak hidrojel sentezlenmesi ve sentezlenen hidrojellerin çeşitli karakterizasyon testleriyle özelliklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chitin is the most abundant polymer in nature after cellulose. Although it is found in nature so much, its usage areas are limited due to the use of toxic chemicals as solvents and their very low applicability. Chitosan, which is formed as a result of deacetylation of chitin, dissolves easily in dilute solutions of weak acids and is cationic in solution. Thus, it can easily react with many components. Chitosan and its derivatives are often used as nanocarriers for oral administration for biopharmaceuticals. It is well known that chitosan is a potent absorption enhancer with properties suitable for increasing the bioavailability of poorly absorbed drugs and is a protective agent that protects the active ingredients before they reach the small intestine. In the studies in the literature, the importance of the use of chitosan chloride, which is one of the chitosan derivatives, as a biocompatible and biodegradable biomaterial has been emphasized. It is aimed to synthesize hydrogel by using physical and chemical crosslinkers for hydrogel synthesis from chitosan chloride and to determine the properties of the synthesized hydrogels by various characterization tests.