Biochemical comparative study for lipid profile and atherogenic index in type 2 diabetic patients with hyperuricemia
Hiperürisemi olan tip 2 diyabetik hastalarda lipit profili ve aterojenik indeks için biyokimyasal karşılaştırma çalışması
- Tez No: 739161
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. RAİD MAALLAK HANNUN AL-SALIH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, DM hastalarında hiperürisemi ve aterojenik indeks ile bağlantısını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Anket, 45 ila 65 yaş arasındaki kişilerin %62'sini kapsamaktaydı. Nüfusun yalnızca %45,3'ü temel veya orta öğretimi tamamlamıştı. Çalışmanın denekleri diyabet teşhisinden sonra 1-10 yıl boyunca takip edildi (tüm hastaların %58'i). Oral hipoglisemikler hastaların sadece %47,3'ü tarafından kullanılmıştır. Hipertansiyon değerleri; hastaların %65'inde ortalama (SD) 140/78 mmHg (20,8 mmHg) olarak tespit edilmiş olup, %37'sinin obez olduğu tespit edilmiştir. Tabloda (4.2)'de de belirtildiği gibi, bu iki faktör hastaların kalan %25'inde hiperürisemi ve diyabeti etkileyebilir. Yaklaşık üç araştırma katılımcısından birinin hiperürisemi geliştirdiği tespit edilmiş olup, ortalama serum ürik asit içeriği 2,99 mol/L (5,02 mg/dL) olarak tespit edilmiştir. HbA1c değerleri %7,76 olarak bulunmuş ve bu iyi bir glisemik yönetime işaret etmektedir. Çalışmada incelenen diyabet hastalarının, diyabetik olmayanlara göre daha yüksek LDL-C ve AIP gösterdiği ve BMI ve FBG değerlerinin genç kişilerdekine göre daha yüksek olduğu, HDL-C değerlerinin ise daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis relasionship between uric acid level with atherogenic index in DM patients. Participants Between December 2021 and February 2021, we had a total of 100 participants in the research age of subject divided into four groups. the mean average of our study represents in (39.11±6.27, 42.7±5.88, 33.53±3.92, 26.03 ±3.88). when we study the gender distribution that female have a large precentage in studied group as compared to male frequencey. The study's participants had an average (SD) these rresult shown a mean of DM duration was 6.3 ±5.8years. Hypertension was present in 65% of the participants, with a mean blood pressure of 140/78 mmHg (20.8mmHg) these two factors may influence hyperuricemia and diabetes in the remaining 25% of patients lso a DM with hyperureciam affacted by BMI there is A mean and SD (28.11± 3.91. Approximately one in three research participants developed hyperuricemia. The average serum uric acid content was 2.99 mol/L (5.02 mg/dL) (SD). The mean (SD) HbA1c was 7.76%, showing good glycemic management. Diabetes patients showed higher LDL-C and AIP than non-diabetics.