İslam kentlerinde uygulanan kentsel politikaların analizi
Analysis of urban policies implemented in Islamic cities
- Tez No: 739213
- Danışmanlar: DR. İHSAN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, İslam kentlerinde uygulanan kentsel politikaların analizini ve“İslam kenti”modeli ile ilgili literatürün incelenerek açıklanmasıdır. Kent formu kavramı, bugün de halen güncel olan ve bilimsel literatürlerde tartışılan bir olgu olmuştur. Kent kavramı ortaya çıktığından beri farklı tarihi süreçler içinde kente şekil veren fiziksel, toplumsal, kültürel, ekonomik, politik ve idari faktörlerin incelendiği bilinmektedir. Kentleşmenin zorlukları sürdükçe, tüm Müslüman profesyoneller, hükümetler ve diğer ilgili ve ilgili kurumların fikirlerini, becerilerini, politikalarını ve kararlarını, bireysel alan yönetimi sorumluluklarının altını çizen İslami şehircilik tarzına yönlendirmeleri gerekmektedir. Topluluk, kentsel ve hükümet düzeyleri aracılığıyla İslami mekansal organizasyon modellerinde yerleşik olan fırsatlara dayanarak, İslami araçların gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir kentleşmeyi teşvik etme araçları olarak nasıl kullanılabileceğine dair daha ileri çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the analysis of urban policies implemented in Islamic cities and the literature on the“Islamic city”model. The concept of urban form is a phenomenon that is still up-to-date and discussed in the scientific literature. It is seen that the physical, social, cultural, economic, political and administrative factors that have shaped the city in various historical processes since the emergence of the city concept have been examined. As the challenges of urbanization continue, all Muslim professionals, governments and other relevant and relevant institutions need to orient their ideas, skills, policies and decisions towards the Islamic style of urbanism that underscores their individual space management responsibilities. Building on the opportunities inherent in Islamic spatial organization models through the community, urban and government levels, further studies are needed on how Islamic tools can be used as tools to promote sustainable urbanization in developing countries.