Architectural history in virtual space: A look into modern video games
Sanal alanda mimarlık tarihi: Modern video oyunlarına bir bakış
  1. Tez No: 739386
  2. Yazar: CEM BULUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZAY PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Gündelik hayatımıza giren teknoloji uygulamaları gibi video oyunları da revaçta. Akademik alanda sanal mekanların mimari özelliklerinin belgelenmesinde bir eksiklik görülmekte. Bu araştırmanın amacı, sanal mekanlara bakarak içeriğini kayıt altına almak ve tarihi gerçek olarak sunulanın mimarlık tarihi ile bağdaşıp bağdaşmadığını göstermek. Yöntem gerçek halleri ile dijital uygulamaların karşılaştırılması. Çalışma, sanal alemde yeniden canlanan bir mimarlık tarihi anlatısı oluşabileceğini gösteriyor. Tarihi temel alan oyunlarda mimarlığın rolü insanların hafıza ve bilinçaltı ile ilişki kurarak gerçek hayattaki eşleriyle tezat yepyeni inceleme deneyimleri sunması ile önem arz ediyor. Tezde çalışma örneği olarak 16. yüzyıl İstanbul'una dikkat çeken 'Assassin's Creed: Revelations' alınmıştır. Başka oyunlar üzerine daha sonra yapılacak çalışmalar, video oyunlarının yeni bir sanatsal ifade ve mesaj iletme ortamı olarak ortaya çıkışını gözler önüne sererek, bu oyunların ileride daha da yükselişe geçebilecek gerçek dünyanın sanal rekreasyonu alanında bir yer edinmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Video game industry is on the rise as well as virtual applications in everyday life. There appears a lack of documentation regarding architectural components of virtual spaces in the scholarly field. Aim of the research is to look at these virtual spaces, record their content and check whether historical facts presented are true to history. The method is to compare different applications along with their real life versions. The study shows a narrative that could be formed in architectural history relived in the virtual realm. Role of architecture in games based on history plays out essential as they relate to people's memory, subconscious, offering brand new experiences examined in contrast to their real life counterparts. Subject material is 'Assassin's Creed: Revelations', which highlights 16th century Istanbul. Further research on other games could reveal the emergence of video games as a new medium for artistic expression and conveying of message, giving them a place in virtual recreations of the real world that would be trendy even more than now.