Farklı döşeme kabullerine göre tasarlanmış betonarme yapıların performans analizi
Performance analysis of reinforced concrete structures designed according to different slab assumptions
  1. Tez No: 739435
  2. Yazar: SEVCAN SAMAV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Türkiye, dünyanın aktif deprem kuşaklarında yer almaktadır. Ülkemizde son 20 yılda meydana gelen depremlerin neden olduğu can ve mal kayıplarının maddi ve manevi zararları son derece ciddi sonuçlar bırakmıştır. Bu nedenle binaların depreme dayanıklı ve yeterli güvenliğe sahip olup olmamasının önemi oldukça yüksektir. Yaşanılan depremler göstermiştir ki; mevcut yapıların ya da yeni yapılacak yapıların deprem etkisi altında davranışlarının incelenmesi gerekmektedir. Mevcut yapıların performans analizleri yapılırken lineer ya da non-lineer analiz hesap modelleri seçilebilmektedir. Günümüzde, non-lineer yöntemler lineer yöntemlere göre daha karmaşık olsa da gelişen bilgisayar analiz programları aracılığıyla daha çok tercih edilen analiz yöntemlerinden biri olmuştur. Doğrusal olmayan analiz yöntemleri ile yapının gerçek davranışının daha doğru modellenebilmesi sağlanmaktadır. Kurulan bu modellerin gerçeği yansıtabilmesi ve mevcut yapının performansının doğru tespit edilebilmesi son derece önemlidir. Yapının performansına etki eden bir çok parametre ve kabul bulunmaktadır. Yapılan bu tez çalışması kapsamında, doğrusal olmayan analiz yöntemlerinden tek modlu itme analizi yöntemi kullanılarak XTRACT 3.1 ve ETABS 19.1 programları ile hazırlanan TBDY-2018'e göre 36 adet, DBYBHY-2007'e göre 24 adet analiz modeli oluşturulmuştur. Bu analiz modelleri ile mevcut betonarme bir yapının performansına etkin kesit rijitliği çarpanlarının, analiz modeli oluşturulurken kullanılan döşeme model türlerinin (Membrane, Shell Thin ve Shell thick), döşeme rijit diyafram kabulünün, plastik mafsallarda oluşacak olan akma momentlerinin ve akma dönmelerinin elde ediliş yollarının ve yapının yerel zemin sınıfı parametrelerinin nasıl etki edebileceği araştırılmıştır. Hazırlanan 60 modelden elde edilen performans noktaları birbiri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışma ile mevcut betonarme yapı performansının analiz modellerinde kullanılan parametre değerlerine, yapılan kabullere ve seçilen hesap yöntemlerine bağlı olduğu ve performansa doğrudan etki ettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in the active earthquake zones of the world. The material and moral damages of the loss of life and property caused by the earthquakes that have occurred in our country in the last 20 years has left extremely serious consequences. For this reason, the importance of whether the buildings are earthquake resistant and have sufficient safety is quite high. The earthquakes experienced have shown that; The behavior of existing structures or new structures under the influence of earthquakes should be examined. While performing performance analyzes of existing structures, linear or non-linear analysis calculation models can be selected. Today, although non-linear methods are more complex than linear methods, they have become one of the more preferred analysis methods through developing computer analysis programs. With nonlinear analysis methods, it is ensured that the actual behavior of the structure can be modeled more accurately. It is extremely important that these models can reflect the reality and that the performance of the existing structure can be accurately determined. There are many parameters and assumptions that affect the performance of the structure. Within the scope of this thesis study, 36 analysis models according to TBDY-2018 and 24 analysis models according to DBYBHY-2007 prepared with XTRACT 3.1 and ETABS 19.1 programs by using single-mode thrust analysis method from nonlinear analysis methods were created. With these analysis models, it was investigated that how can affect the performance of an existing reinforced concrete structure of effective cross-sectional rigidity multipliers, the types of flooring models used in the creation of the analysis model (Membrane, Shell Thin and Shell thick), the acceptance of the slab rigid diaphragm, the ways of obtaining the yield moments and yield rotations that will occur in the plastic joints and the local floor class parameters of the structure. The performance points obtained from the 60 models prepared were compared with each other. With this study, it has been understood that the performance of the existing reinforced concrete structure depends on the parameter values used in the analysis models, the assumptions made and the calculation methods selected and has a direct effect on the performance.