Bendiokarb'ın meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 üzerine toksik etkileri
Toxic effects of bendiocarb on MDA-MB-231 breast cancer cell line
- Tez No: 739437
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bendiocarb; sivrisinekler, ev ve tarımsal zararlıları kontrol etmek için kullanılan geniş spektrumlu bir insektisittir. Meme kanseri riskini artıran içsel ve dışsal birçok faktör bulunmaktadır. Bundan dolayı memeli hücre kültürleri olan MDA-MB-231 üzerindeki bendiocarb dozlarının neden olduğu olumsuz etkileri araştırmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada, meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 hücrelerine artan dozlarda Bendiokarb uygulanarak etkileri, MTT yöntemi (3-(4,5-dimetil triazol-2-il)-2,5-difenil tetrazolium bromid) ve komet yöntemi kullanılarak araştırılmış, malondialdehit (MDA) seviyesi ve antioksidan enzim aktiviteleri de incelenmiştir. Bendiokarb'ın MDA-MB-231 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisi kontrol grubu ve uygulama grupları (10-90 µM) oluşturularak LD50 değeri 45 µM olarak bulunmuştur. Yapılan sitotoksisite analizi sonuçlarına göre, Bendiokarb konsantrasyonun artışına bağlı olarak hücre canlılığının azaldığı tespit edilmiştir. Hücrelerdeki DNA hasar tespiti için komet analizine göre kontrol grubu, 25 µM, 45 µM, 90 µM Bendiokarb uygulanan gruplarda DNA kuyruk yüzdesi, kuyruk uzunluğu ve kuyruk momenti değerlerinde doz artışına bağlı olarak DNA hasarı belirlenmiştir. Malondialdehit (MDA) seviyesi ve antioksidan savunma sistemi enzimlerinden; süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) enzim aktiviteleri için kontrol ve uygulama grupları spektrofotometrede ölçülerek karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerde MDA miktarı artarken, antioksidan enzim aktivitelerinde azalma gözlenmiştir. Bu çalışmaların ışığında Bendiokarb'ın insan meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 üzerinde in vitro koşullarda toksik etkiye neden olduğu dozlar çalışılan parametreler kapsamında tespit edilmiştir. Mevcut çalışma bu konuda yapılmış çalışmalara alt yapı oluşturacak nitelikte olup literatüre katkı sağlayacak ve bundan sonraki kapsamlı çalışmalara da ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Bendiocarb is a comprehensive insecticide used for mosquitoes, household and limited control. Breast benefits are a comprehensive and exogenous factor. Therefore, it is their aim to be adversely affected by MDA-MB-231, which is their culture from cell birds. In this study, the anti-cancer line MDA-MB-231 is applied by applying increasing doses of Bendiocarb, MTT-yl-(5-dimethyl triazol-2)-2,5-diphenyl tetrazolium bromide) and malonaldehyde (MDA) level and like an enzyme. The cytotoxic effect of Bendiocarb on the effects on MDA-MB-231 is created in the control group and its application (10-90 µM), and the LD50 value becomes LD50 as 45µM. It was ensured that the determined cyto was in the cell during the day, depending on the control, from the Bendiocarb screen. For death in DNA in cells, according to the comet analysis, the control group, 25 µM, 45 µM, 90 µM Bendio sales are the favorites in DNA when the DNA tail, long and moment tail values are examined in the groups. Malondialdehyde (MDA) level and defense system enzymes; Control and application trial were measured in spectrophotometer and evaluated comparatively for superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) activity. While the amount of MDA increases in evaluations, it is observed in review activities. The present study will form the basis for studies on this subject, will contribute to the literature and will shed light on future comprehensive studies.