Memurların mali ve cezai sorumlulukları
Financial and sanction responsibilities of civil servants
  1. Tez No: 73945
  2. Yazar: ZİYA KORAY ÇÖLKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ODYAKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
MEMURLARIN MALI VE CEZAİ SORUMLULUKLARI Sosyal ve hukuk devleti anlayışının bir sonucu olarak idarenin yetkilerini kullanmasının aracı durumunda olan memurların, gerek idareye ve gerekse idare edilenlere karşı bir takım mali ve cezai sorumlulukları vardır. Ancak memurların yetki ve sorumluluklarının yasal düzenlemelerle tanımlanması kadar bu yasal düzenlemelerin memurlarca bilinmesi ve uygulanması gerekir. Oysa memurlar, işledikleri disiplin suçlan, adli suçlar ve adli suçların soruşturulması yöntemlerini düzenleyen Memurin Muhakematı Hakkında Kanunu Muvakkat ile 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu hakkında yeterli bilgiye sahip değillerdir. Bu noktadan hareketle memur, sorumluluk ve idarenin işlem ve eylemlerinden dolayı mali sorumluluğu kavramlarını tanımladıktan sonra, söz konusu sorumlulukların sınırlan ve bu sınırların aşılması durumunda ortaya çıkabilecek müeyyideleri düzenleyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 12 ve 13, 1982 Anayasası'nın 40 ve 129.maddeleri, Memurin Muhakematı Hakkında Kanunu Muvakkat ile 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. İlgili kanun maddeleri incelenirken, memurlar için yargı birliğini bozucu böylesi özel yargılama usulüne gerek olmadığı ancak Memurin Muhakematı Hakkında Kanunu Muvakkat yürürlükten kaldırılamıyorsa, en azından nasıl ki idari inceleme kurulları tarafından verilen men'i muhakeme kararlan itiraz edilsin edilmesin bir üst karar merci tarafından inceleniyorsa yine aynı şekilde idari inceleme kurullarınca verilen bütün kararlar adli makamlarca yeniden incelenerek nihai bir karara varılması veya görevin kötüye kullanılması gibi idari takdirin bahis konusu olduğu bazı suçlar için idari makamlardan izin alma gibi karma bir usul benimsenebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
FINANCIAL AND SANCTION RESPONSIBILITIES OF CIVIL SERVANTS As an understanding of a social and legal state, cıvıl servants in the position of being the means of using the governments authority, have financial and sanction responibilities toword the governing and the governed. Yet at much as it is important to identify the authority and responsibilities by legal proceduves, they are of greater importance to be known and practiced by public servants. On the other hand, they do not possess enough information about the types of temporary law procedures and the possessions declaration, bribery and abuse no. 3628 that regularates the methods of inguiries of disciplinary and penal arimes. This fact made it necessary to inform the addressed with the rules and regulations items no. 12 and 13 of article 657 for public servants and article no's 40 and 129 of the 1982 constitution and the law against bribery and misuse of authority no. 3628 of the temporary regulations when the related articles of law are examined, it is found out that there is no need to practice such unity of judiciary breaking trial methods. Yet if the temporary law of public servants legal procedures cannot be lifted then, just as a forbiddence decision accepted or vetoed goes to a bigger authority for examination, it has been come to a condusion that the same method should be followed in cases such as misuse of authority, that need authorized decision making.