Macroeconomic determinants of balance of payment performance in selected African countries
Seçilmiş Afrika ülkelerinde ödeme dengesi performansının makroekonomik belirleyicileri
- Tez No: 739460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN MEÇİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Afrika ülkelerinin çoğu açık ekonomilerdir ve AB ile Ekonomik Ortaklık Anlaşması (EPA) ve Çin-Afrika İşbirliği Forumu (FOCAC) gibi çeşitli ticaret anlaşmalarına imza atacak şekilde uluslararası ticarete açılmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, bu ülkeler ortak bir kalıcı ödeme açığı dengesi sorunlarıyla karşı karşıyadır. Ancak mevcut literatür bu sorunu belirli ülke seviyelerinde incelemektedir. Aynı zamanda, Afrika ülkeleri de Afrika içi ticareti derinleştirmek için AFCFTA'nın kurulmasıyla ekonomik entegrasyona hızla geçiş yapmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma politika önerisi üretebilmek amacıyla Afrika ülkelerinin bir grup olarak ödemeler dengesi performansının belirleyicilerini, bu ülkelerden 33'ü için 1990'dan 2020'ye kadar panel verilere dayalı olarak araştırmayı amaçlamaktadır. Sağlamlık kontrolleri için, esas olarak MABOP teorisine dayalı olarak seçilen BOP'un belirleyicilerini tahmin etmek için sistem-GMM, sabit ve rassal etkiler modelleri kullanılır. Sonuçlar, yerel gelirin, ticari açıklığın ve geniş para arzının Afrika'daki BOP performansının kritik belirleyicileri olduğunu göstermektedir. Ek olarak, bulgular yerel gelir büyümesi-BOP performansı değiş tokuş hipotezini doğrulamamaktadır ve döviz kuruna göre Afrika için J-eğrisi fenomeni yerine ters-U gözlemlenmektedir. Çalışmanın bulguları, diğerlerinin yanı sıra, Afrika ülkelerinin BOP performanslarını iyileştirmek için değer yaratmaya yönelik yatırım, ithal ikameci sanayileşme ve sıfır merkez bankası bütçe finansmanı politikaları izlemesini tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
Most African countries are open and are still opening up for international trade such that they are signatories to various trade agreements such as the Economic Partnership Agreement (EPA) with the EU, and Forum on China-Africa Cooperation (FOCAC), among others. However, these countries face a common persistent balance of payment deficit challenges, but the existing literature investigates this problem at specific country levels. Meanwhile, African countries are also rapidly transitioning towards economic integration with the establishment of the AFCFTA to deepen intra-Africa trade. Therefore, for unionized policy proposition purposes, this study seeks to investigate the determinants of the balance of payments performance of African countries as a group based on panel data from 1990 to 2020 for 33 of these countries. For robustness checks, the system-GMM, the Random, and Fixed effects models are employed for estimating the determinants of BOP chosen based chiefly on the MABOP theory. The results show that domestic income, trade openness, and the broad money supply are the critical determinants of BOP performance in Africa. Further, the findings do not confirm the domestic income growth-BOP performance trade-off hypothesis, and an inverted U-shape rather than J-curve phenomenon is observed for Africa relative to the exchange rate. Based on the findings, the study recommends inter-alia that, African countries pursue value-creation-oriented investment, import substitution industrialization, as well as zero central bank budgetary financing policies to improve their BOP performances.