Sentetik kannabinoidlerin gaz kromatografisi-kütle spektrometresi cihazı (GC-MS) ile tayin edilmesi
Gas chromatography of synthetic cannabidodes- rationing with mass spectrometer (GC-MS) device
- Tez No: 739490
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kannabis (esrar), hint keneviri bitkisinden elde edilen uyuşturucu (psikoaktif) maddelerin en eski türlerindendir. Söz konusu madde metabolizmada CB1 ve CB2 adıyla anılnan kannabinoid reseptörlerini etkilemektedir. İncelememize konu olan sentetik kannabinoid tipi uyuşturucular ise kimyasal yapı olarak kannabisten farklı olarak gözükmesine rağmen onlar gibi CB1 ve CB2 reseptörlerine etki eden ve yeni nesil diye adlandırılan uyuşturucu maddelerdendir. Bu tür uyuşturucu sektöründe ilk tespit edilen etken madde JWH-018 isimli sentetik kannabinoid halk arasında“Bonzai”olarak adlandırılmaktadır. Hint kenevirinin etken maddesi ise“delta-9-tetrahidrokannabinol (Δ9-THC)”' dür. Yeni nesil uyuşturucular, kimyasal olarak bu etkene benzemektedir. Sigara gibi kullanıldığında THC'nin tesirine benzeyen sentetik kannabinoidler, ilk olarak 2004 yılının başlarında Avrupa'da internet üzerinden satışa sunulmuştur. Delta-9-tetrahidrokannabinol'den daha güçlü ve uzun süren etki gösteren bu uyuşturucular büyük sağlık problemleri oluşturmaktadır. Tüm dünyada artarak devamlılığını sürdüren bu etkenlerin ülkemizde de kullanımı tüm sosyal kesim arasında gittikçe artmaktadır. Bu sebeple 2010 yılından bu yana ülkemizde bu maddelerin bazıları“Erken Uyarı Sistemi”ne göre yasaklanan maddeler arasına alınmıştır. Ancak sentetiklerin kimyasal yapıları hızlı ve sürekli olarak değişmekte olduğundan kontrol altına alınması ve tespit edilmesi hususunda da zorluklar yaşanmaktadır. Bu sebeple sentetik kannabinoidlerin yaygın olarak kötüye kullanımı, tanımlanması ve yasaklanması hususunda daha yoğun çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmanın temel amacı, Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometresi cihazı kullanılarak sentetik kannabinoid olarak adlandırılan bu uyuşturucu maddelerin tanımlanmasının sağlanmasıdır. Çalışmaların sonucunda, seçilen en uygun analiz metodu ile birçok etken maddenin kısa sürede tespiti sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cannabis (cannabis) is one of the oldest types of drugs (psychoactive) substances obtained from the cannabis plant. The substance in question affects cannabinoid receptors in metabolism called CB1 and CB2. Synthetic cannabinoid type drugs that are the subject of our review appear to be different from cannabis as a chemical structure, but they are drugs called the new generation that act on CB1 and CB2 receptors like them. The first active ingredient detected in such the drug industry is the synthetic cannabinoid JWH-018, popularly referred to as“Bonzai”. The active ingredient of cannabis is“delta-9-tetrahydrocannabinol (Δ9-THC)”. The next generation of drugs is chemically similar to this factor. Synthetic cannabinoids, the effects of which are similar to the effect of THC when used as cigarettes, were first introduced online in Europe in early 2004. These drugs, which are stronger and lasting longer than Delta-9-tetrahydrocannabinol, pose major health problems. The use of these factors, which continue to be increasingly continuous all over the world, is increasing among all social sectors in our country. For this reason, since 2010, some of these substances have been included among the banned substances according to the“Early Warning System”in our country. However, since the chemical structures of synthetics are changing rapidly and continuously, there are also difficulties in controlling and detecting them. For this reason, more intensive studies should be carried out on the widespread misuse, identification and prohibition of synthetic cannabinoids. The main purpose of this study is to identify these drugs called synthetic cannabinoids using the Gas Chromatography-Mass Spectrometry device. As a result of the studies, many active substances were determined in a short time with the most appropriate analysis method selected.