The change of social interaction practices under the influence of the pandemic
Pandemi etkisinde değişen sosyal etkileşim pratikleri
  1. Tez No: 739489
  2. Yazar: HİLAL UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÜNLÜ YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, Covid-19 pandemi sürecinin sosyal etkileşim pratiklerindeki değişimin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Konu, pandeminin yerel olduğu kadar küresel sosyal olguları da etkileyecek büyük bir dönüm noktası olması nedeniyle bu tez için seçilmiştir. Bu nitel araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme, katılımcı gözlem yöntemi ve döküman analizi kullanılmaktadır. Sosyal etkileşim biçimlerindeki değişimlerdeki farklılığın kişilerin sosyal davranış alışkanlıkları, sahip oldukları sosyal sermaye ve içinde bulundukları ekonomik ve kültürel imkanlar tarafından belirlendiği ortaya konmuştur. Son olarak bu çalışma Türkiye'deki kültürel çalışmalara literatürüne, kültürün sosyal davranış üzerindeki etkisine ve bölgesellik ile sosyallik arasındaki ilişkiye vurgu yaparak katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the change social interaction practices influence of the Covid-19 pandemic process. This subject has chosen for this thesis due to fact that the pandemic is a great milestone that will have an impact on global social facts as well as local. Semi-structured interviews, participant observation method, and documentary research method are employed in this qualitative research. It is revealed that the difference in the changes in the forms of social interaction is determined by the social behavior habits of the people, the social capital that they have and the economic and cultural opportunity have. Finally, this study aims to contribute to literature of cultural studies in Turkey with an emphasis on impact of culture on social behavior and the relationship between territoriality and sociability.