Titanyum yüzey modifikasyonlarının osteointegrasyon üzerindeki etkisinin tavşanlarda histolojik ve sem incelemesi
Histological and sem study of the effect of titanium surface modifications on osteointegration in rabbits
  1. Tez No: 739508
  2. Yazar: BURAK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ÖZTEMÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çeşitli yüzey modifikasyonu işlemlerine tabii tutulan titanyum implantların osteointegrasyon üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlar histolojik ve taramalı elektron mikroskopisiyle (SEM) ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Yapılan bu çalışmada tavşan tibiyaları kullanıldı. Çalışmada kullanılan 24 tavşan 3 gruba ayrıldı. Tavşanların sol tibiyaları kontrol grubu, sağ tibiyaları deney grubu olarak kullanıldı. Sol tibiyalara saf titanyum yüzey içeren vida, sağ tibiyaya ise birisi proksimal metafizde (sağ 1) diğeri proksimal diyafizde (sağ 2) olacak şekilde tüm gruplarda farklı yüzey modifikasyon işlemlerine tabii tutulan implantlar yerleştirildi. Grup 1 sağ tibiyada tek farklı yüzey, Grup 2 ve Grup 3'te ise proksimal ve distalde farklı olmak üzere iki farklı yüzey modifikasyonu olan implant kullanılmıştır. Deneysel işlem sonucunda hayvanlar sakrifiye edilerek tibiyaları eksize edildi. Eksize edilen kemik dokudan vidayı da içerecek şekilde transvers kesitler alınarak histolojik ve SEM ile vida etrafındaki osteointegrasyon yüzdeleri hesaplandı. Bulgular: Histolojik olarak; tüm gruplarda sağ tibiyalarda (deney grubu) bulunan implantlarda osteointegrasyonun sol tibiyalara (kontrol grubu) göre artmış olduğu bulundu. (p Grup 2 şeklinde arttığı izlendi. (p>0,05) Grup 2; sağ 1 ile sol arasında ki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır, fakat ortalama Grup 2> Grup 1 olacak şekilde belirgin olarak artmıştır. Grup 1 ve Grup 3'te sağ 1 ile sol arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Taramalı Elektron Mikroskopi çalışma sonuçlarında ise; tüm gruplarda sağ tibiyalarda (deney grubu) bulunan implantlarda osteointegrasyonun sol tibiyalara (kontrol grubu) göre artmış olduğu bulundu. (p Grup 1> Grup 2 şeklinde olduğu izlenmiştir. (p>0,05) Grup 2 ve Grup 3 sağ 2'ler arası farkın önemsiz olduğu bulunmuştur, fakat ortalamanın Grup 3> Grup 2 şeklinde arttığı izlenmiştir. (p>0,05) Sonuç: Elde edilen sonuçlar; farklı yüzey modifikasyonlarının saf titanyum yüzeylere göre osteointegrasyonu belirgin olarak artırdığı izlenmiştir. Yüzey modifikasyonları birbirlerine göre benzer oranlarda osteointegrasyon yüzdesine sahip olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to evaluate the effect of titanium implants subjected to various surface modification processes on osteointegration. The results obtained were evaluated separately by histological and scanning electron microscopy (SEM). Materials and Methods: Rabbit tibias were used in this study. The 24 rabbits used in the study were divided into 3 groups. The left tibia of the rabbits was used as the control group, and the right tibia was used as the experimental group. Screws with a pure titanium surface were placed on the left tibia, and implants with different surface modification processes were placed on the right tibia, one in the proximal metaphysis (right 1) and the other in the proximal diaphysis (right 2). Implants with one different surface were used in Group 1 right tibia, and two different surface modifications were used in Group 2 and Group 3 as proximal and distal. As a result of the experimental procedure, the animals were sacrificed and their tibias were excised. Transverse sections were taken from the excised bone tissue, including the screw, and the percentage of osteointegration around the screw was calculated by histological and SEM. Results: Histologically; It was found that osteointegration was increased in implants in the right tibias (experimental group) in all groups compared to the left tibias (control group). (p Group 2. (p>0.05) Group 2; The difference between right 1 and left was not statistically significant, but increased significantly, with the mean Group 2>Group 1. In Group 1 and Group 3, the difference between right 1 and left was significant. In Scanning Electron Microscopy study results; It was found that osteointegration was increased in implants in the right tibias (experimental group) in all groups compared to the left tibias (control group). (pGroup 1>Group 2. (p>0.05) The difference between Group 2 and Group 3 right 2s was found to be insignificant, but it was observed that the mean increased as Group 3> Group 2. (p>0.05) Conclusion: Obtained results; It was observed that different surface modifications significantly increased osteointegration compared to pure titanium surfaces. It was observed that the surface modifications had similar rates of osteointegration with respect to each other.