La propagation de l'ideologie officielle en Turquie des annees 80 et 90: les mouvements Neo-Kemalistes
80'ler ve 90'lar Türkiye'de resmi ideolojinin yayılması: Neo-Kemalist hareketler
  1. Tez No: 739548
  2. Yazar: ZEYNEP BANU DALAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GILLES KEPEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Institut d'Etudes politiques de Paris - 'Sciences Po'
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Atatürk imgesinin 1990'lardan sonra aniden popüler olmasının nedenleri, toplumsal bilinçaltının diğer sembollerinde ve diğer izdüşümlerinde aranmalıdır. Kemalist aydın Uğur Mumcu'nun evinin önünde arabasına konulan bombayla öldürülen cenaze töreninde gazeteciler gençler arasında anket yaptı. Atatürk'ün imajıyla özdeşleşen Kemalizm'in Türk toplumunun tasavvurunda demokrasiye, laikliğe ve milli bağımsızlığa dönüşümü simgelediği söylenebilir. . 80'lerden ve özellikle 90'lardan sonra siyasi söylemdeki değişimler ve sivil toplumun ortaya çıkışı Kemalizmi de dönüştürdü: Her ideolojide olduğu gibi dogmayı sürdürmek isteyenler arasındaki tartışmalar yeni Kemalist söylem üzerinden yürütülüyor. Bu açıdan Kemalist dernekler, bu farklı eğilimleri sivil toplumun unsurları ve Kemalizm'in koruyucuları olarak temsil etmektedir. Bu tezde kullanacağımız sorun, Kemalist derneklerin toplumsal söylemdeki ve Türkiye'nin mevcut politikasındaki rolleridir. Bu bakış açısıyla, bu derneklerin üyelerinin yapı ve profillerinin bazı özelliklerini incelemeye çalışacağız. Bu, siyasette fikir aktarıcıları olarak hangi rolleri oynadıklarını görmek meselesidir.
Özet (Çeviri)
The reasons for sudden the popularity of Atatürk image after the 1990's must be sought in other symbols and other projections of the social subconscious. t can be said that Kemalism, which is identified with the image of Atatürk, symbolizes the transformation toward democracy, secularism, and national independence in the imagination of Turkish society. Changes in political discourse and the emergence of civil society after the 80s and especially the 90s, have transformed Kemalism too: as with any ideology, discussions between those who want to keep the dogma run through the new Kemalist discourse. From this point of view, the Kemalist associations represent these different tendencies as elements of civil society and guardians of Kemalism. The problem we will use in this thesis is the roles of Kemalist associations in social discourse and Turkey's current policy. From this point of view, we will endeavor to study some features of the structure and profile of members of these associations. It is a question of seeing what roles they play as transmitters of ideas in politics